Tarih

Okyanusları Batılılara Dar Eden Osmanlı Müttefiki: Açe Sultanlığı  

Portekizlilerin ve ardından Hollandalıların baskısı altında kalan Açe Sultanlığı, Osmanlı'nın yardımına sığınarak doğu denizlerinde destansı bir mücadele verdi. Ancak, büyük güçlerin oyunu ve iç çekişmeler, Açe'nin direnişini sonlandırdı. Bu mücadele, bölgede büyük dönüşümlere ve Malezya'nın milli kimliğinin oluşmasına zemin hazırladı.

Mehmed Mazlum Çelik Mehmed Mazlum Çelik

Mustafa Satı Bey: Arap Milliyetçisi Düşünürün Türkiye’deki Yüzü 

Mustafa Satı Bey, Türk eğitimine dönüştürücü bir vizyon getirirken aynı zamanda Arap milliyetçiliğinin önde gelen figürlerinden biri olarak Arap coğrafyasında da iz bıraktı. Yüzyıl sonra bile Türk vicdanında yer eden Satı Bey, eğitim kurumları ve milli kimlik tartışmalarında önemli bir örnek olarak görülüyor.

Fokus+ Fokus+

01HC_WEB_-_Çölde_bir_Türk_Kraliçesi_İffet_Hanım_Mehmed_Mazlum_Çelik.jpg

Suudi Arabistan Kralı Faysal’ın eşi İffet Hanım, ülkenin ilk kadın kraliçesi olarak, Suudi kadınlarının eğitimine önemli katkılar sağladı. Bu saygın çiftin Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki kültürel bağları güçlendirmesini, Yazar Mehmed Mazlum Çelik Fokus+ için araştırdı.

Mehmed Mazlum Çelik Mehmed Mazlum Çelik

Asurbanipal Kütüphanesi: Böylesi Ancak Bir Krala Yakışır

Asurbanipal Kütüphanesi, M.Ö 7. yüzyılda Asur İmparatoru Asurbanipal tarafından kurulmuş, tarihi eserler, devlet kayıtları ve edebi metinleri barındıran dünyanın en eski antik kütüphanesidir. 19. yüzyılda yeniden keşfedilen bu kütüphane, günümüzde British Museum'da sergilenmekte olup, Mezopotamya uygarlığının anlaşılmasında önemli bir role sahiptir.

Fokus+ Fokus+

Zengin Kral Mansa Musa’nın Servetinin Akıbeti

Mansa Musa'nın muazzam serveti ve Mali İmparatorluğu, onun ölümüyle zor bir döneme girdi. Kardeşi Mansa Süleyman'ın döneminde istikrarsızlık ve yönetim zaafları, imparatorluğun çöküşünü hızlandırdı. Mansa Musa mirasının etkilerini, Mehmed Mazlum Çelik Fokus+ için inceledi.

Mehmed Mazlum Çelik Mehmed Mazlum Çelik

Osmanlı Askerlerinin Soyunu Sürdüren Nesiller

Yemen'deki Türk varlığı Osmanlı İmparatorluğu'nun bölgeden çekilmesiyle sona ermedi. Yemen'e yerleşen Türk askerlerinin soyundan gelen aileler günümüze kadar bölgede yaşamaya devam ettiler. Nitekim, şu anda Yemen'de yalnızca Türklerin yaşadığı köylerin var olduğunu biliyoruz.

Abdullah Al-mekhlafi

_Kölelerin_Efendi_Olduğu_Büyük_İsyan_Zenc_Kıyamı_Mehmed_Mazlum_Çelik.jpg

9. yüzyılda Abbasi Devleti'nin temellerini sarsan Zenc İsyanı, tarihin bilinmeyen bir sayfasını aydınlatıyor. İsyancı Siyahi kölelerin özgürlük ve adalet arayışını, liderleri Ali b. Muhammed'in savaş taktiklerini, yıllar süren mücadelede önemli şehirlerin nasıl ele geçirildiğini yazar Mehmed Mazlum Çelik, Fokus+ için inceledi.

Mehmed Mazlum Çelik Mehmed Mazlum Çelik

Tunus’un Hafızasından Silinmeyen Fransız Sömürgecilik Vahşeti 

Tunus'un kuzey doğusundaki Tazerka kasabasında yaşanan 29 Ocak 1952 tarihli vahşi saldırı, işgalci Fransa'nın çirkin yüzünü gösterdi. Masum sivillerin hedef alındığı katliam, Tunus'un direniş ruhunu daha da körükledi ve sömürgeci Fransa'nın acımasızlığını tüm dünyaya gözler önüne serdi.

Fokus+ Fokus+

Sovyet lider Troçki'nin İstanbul Sürgününün Hikayesi

Sovyet lider Lev Troçki'nin, Stalin'in baskısı altında Türkiye'ye kaçışı, İstanbul'un sokaklarında gizemli bir hikayeye dönüşüyor. İşte, Troçki'nin İstanbul macerasının perde arkası ve Stalin'in gölgesindeki mücadelesi.

Fokus+ Fokus+

Afrika Ülkeleri Bağımsızlıklarını Ne Zaman Kazandı? 

1960’lı yıllarda başlayan bağımsızlık dalgasıyla, Afrika kıtası sömürgeciliğin prangalarını kırarak kendi kaderini çizmeye başladı. İşte, Belçika, İngiltere ve Fransa’nın eski sömürgeleri dahil olmak üzere, bağımsızlıklarını ilan eden Afrika ülkelerinin tarihleri.

Muhammed Ata  

Osmanlı İstanbul’unda Ramazan ve Ehl-i Frengistan

Batılı gezginlerin gözünden İstanbul'un Ramazan atmosferi... 16. ve 19. yüzyıllar arası seyahatname yazılarında canlanan bu tarihi şehrin renkli Ramazan yaşamına yolculuk...

Fokus+ Fokus+

İspanyolları-Kuzey-Afrika’dan-süpüren-mücadele--Rif-Direnişi.jpg

Rif Direnişi'nin kahramanı Abdülkerim el Hattabi'nin İspanya ve Fransa'ya karşı mücadelesi, İspanyol hezimeti, Hattabi'nin uluslararası ve tarihsel etkisini yazar Mehmed Mazlum Çelik Fokus+ için inceledi.

Mehmed Mazlum Çelik Mehmed Mazlum Çelik

Tarihteki En Prestijli İslam Üniversiteleri

Arap ve İslam kültüründe manevi ve maddi eğitimin kesiştiği önemli kurumlar olan Karaviyyin, Zeytune ve El-Ezher Üniversiteleri, binlerce yıllık geçmişleriyle bilgi ve kültür mirasını günümüze taşıyor. Her biri farklı zamanlarda ve coğrafyalarda kurulan bu üniversiteler, Müslüman dünyasının önde gelen alimlerini yetiştirerek İslam'ın aydınlık yolunu aydınlatmış ve kültürel zenginliğe katkıda bulunmuştur. 

Muhammed Ata  

Nil’in İncisi: Ezher Üniversitesi  

Mehmed, Mazlum Çelik, Mısır'ın tarihinde önemli bir yere sahip olan Ezher Üniversitesi ve onun tarih içindeki değişim ve gelişim sürecini Fokus+ için değerlendirdi.

Mehmed Mazlum Çelik Mehmed Mazlum Çelik

Frantz Fanon’un gözüyle Cezayir Kurtuluş Mücadelesi- Mazlum Çelik

"Frantz Fanon; Cezayir’in Kurtuluş Savaşının bizatihi içinde bulunurken Fransa özelinde sömürgeciliğin kodlarını tespit etmeyi başarmıştı."

Mehmed Mazlum Çelik Mehmed Mazlum Çelik

Bir Türk Libya’da Nasıl Başbakan Oldu?

Sadullah Koloğlu'nun Libya Başbakanı olarak ataması, reformları ve Batı'nın baskısı altında geçen tarihi liderlik yolculuğu…

Mehmed Mazlum Çelik Mehmed Mazlum Çelik

Gazze Mutfağı'ndan Dünyaya: Direnişin Gastronomik Zemini- Ayşenur Bulut

"Leyla el Hadid yemek yapmak gibi sıradan bir eylemi Filistin direnişinin sembolü kılmaya karar verir çünkü onun deyimiyle 'yemek yapmak' bir sofra etrafında toplanmak ve kutlama yapmak da bir direniştir."

Ayşenur Bulut Ayşenur Bulut

من وراء كذبة بيع الفلسطينيين أرضهم؟ ما هي الحقيقة؟ Filistinliler Topraklarını Sattı İddasının Arkasında Kim Var (Makale)

Yahudi toprak alımları, Theodor Herzl'den II. Abdülhamid dönemine, ardından İngiliz mandası altında gerçekleşen değişimlere kadar uzanıyor.

Abdullah Al-mekhlafi

Yemen Savaşı’nın Tarihi Mirasa Yıkıcı Etkisi

Yemen Savaşı, ülkenin kültürel mirasında derin yaralar açıyor. Birçok tarihi yapı, hava saldırıları, çatışmalar ve ihmal nedeniyle hasar görüyor veya yıkılıyor. Antika kaçakçılığı da bu mirasın korunmasını zorlaştırıyor.

Abdullah Al-mekhlafi