Portre

Trump'a Karşı Başkanlık Yarışına Hazırlanan Kamala Harris Kimdir

ABD Başkanı Joe Biden'ın başkanlık yarışından çekilmesiyle, dikkatler ilk Afro-Amerikan kadın Başkan Yardımcısı Kamala Harris'e çevrildi. Peki ya Kamala Harris Kimdir? 

Filistinli Mahkumların En Kıdemlisi 

2009 Guinness Rekorlar Kitabına göre “dünyanın en kıdemli mahkumu”, İsrail işgal hapishanelerindeki Filistinli mahkumların “reisi” kabul edilen Nael Saleh Barghouti. Kasım 2023’te İsrail hapishanelerindeki 44. yılına girdi ve bunun 34 yılını hapishanede geçirdi.

NATO Genel Sekreteri Mark Rutte Kimdir

Görev süresi dolan Hollanda Başbakanı Mark Rutte, NATO'nun yeni genel sekreteri olarak seçildi. Ekim ayında göreve başlayacak olan Rutte, Ukrayna'nın güçlü destekçisi ve Rusya'ya karşı sert bir duruş sergileyen bir lider olarak tanınıyor.

Amin Maalouf Fransa’nın En Yüksek Nişanıyla Onurlandırılan Lübnanlı Yazar 

Lübnanlı-Fransız gazeteci ve romancı Amin Maalouf, Frankofon kültür tarihinin ve Arap dünyasının kültür alanının en önde gelen yazarlarından biri. Eserleri ise Türkçe ve birçok dile çevrildi. 

Zaha Hadid Dünyanın İlgisini Çeken Iraklı Mimar 

Dünya mimarlık sahnesine damga vuran Zaha Hadid, cesur tasarımlarıyla tanındı. İlk kadın Pritzker Ödülü sahibi olan Hadid, ölümüne kadar sıra dışı projeleriyle ilham vermeye devam etti.  

Türklerin Sevip Şarkısını Söylediği “Dağın Sesi” Feyruz 

Lübnanlı efsanevi şarkıcı Feyruz'un mirası, Arap ve Türk müziğinin derin etkileşimini yansıtıyor. Öte yandan Türk sanatçı Ajda Pekkan ve Erkin Koray da Feyruz için şarkılar söyledi ve onun şarkılarından alıntılar yaptı.

Afrika’da Elmas Endüstrisini Tekeline Alan İsrailli Dan Gertler Kimdir

Gertler, yaklaşık 30 yıl önce Kongo’ya yatırım yapmaya başladı ve özellikle elmas endüstrisindeki şüpheli anlaşmalardan milyarlarca dolar elde etti. Ekonomik imparatorluğu aracılığıyla, Batı Şeria ve diğer yerlerdeki İsrail yerleşim birimlerinin inşasına yönelik finansmana destek oldu. 

Mısır’da Tutuklanan Ünlü Muhalif Ahmed Tantavi Kimdir?

Eski cumhurbaşkanı adayı Ahmed Tantavi, seçim belgelerinde sahtecilik yaptığı iddiasıyla tutuklandı. Mahkeme, Tantavi'ye bir yıl hapis cezası ve 5 yıl siyasi yasak getirdi. Seçim kampanyası ekibinden 21 kişi de hapis cezasına çarptırıldı.

BM’de Filistin’i Savunmasıyla Tanınan UAD Başkanı Lübnanlı Yargıç Nawaf Salam Kimdir?

Uluslararası Adalet Divanı (UAD), Lübnanlı Yargıç Nawaf Salam’ın Başkanlık görevine atanmasını onayladı. İsrail medyası ise bu kararı endişe verici bir gelişme olarak değerlendiriyor. Peki ya Nawaf Salam kimdir?