Odak

AB’nin Yeni Krizi Victor Orban

Avrupa Birliği içinde tartışmalara yol açan çıkışlarıyla bilinen Macar lider Orban’ın kafa karıştıran ziyaretlerini araştırmacı Osman Kepenek, Fokus+ için kaleme aldı.

Muskat'ta Beş Gün Ne Umman'dık Ne Bulduk

Umman’a seyahat eden Doç. Dr. Volkan İpek, başkent Muskat’ın (Maskat) görülmeye değer yerlerini, camilerini, kültürel bölgelerini ve lezzetli yemeklerini Fokus+ için kaleme aldı.

Biden'ın Çekilme Kararı Amerikan Siyasetinde Yeni Dönem

ABD’de seçimlere aylar kala Demokratların başkan adayı Biden’ın adaylıktan çekilmesini, Biden hakkındaki uzun zamandır süre gelen eleştirileri araştırmacı Cihad İslam Yılmaz, Fokus+ için kaleme aldı.

Hindistan’da Farklı Büyüme Hikâyeleri 

Sudhir Kakar’ın “İç Dünya” adlı eserini inceleyen yazar Özgür Taburoğlu, Hindu ailelerin günlük yaşamlarını, çocukların gelişim süreçlerini ve Avrupalı yetişkinlerle Hindu yetişkinler arasındaki duygusal farkları Fokus+ için kaleme aldı.

Türkiye’nin Somali-Etiyopya Arabuluculuğunun Önemi ve Tarafların Bakış Açıları

Dr. Kaan Devecioğlu, Türkiye’nin Etiyopya ile Somali arasındaki arabuluculuk rolünü ve Afrika ülkeleri açısından Türkiye’yi “güvenilir aktör” yapan faktörleri Fokus+ için kaleme aldı.

Hem Suikasttan Kurtuldu Hem Seçimi Kazandı

ABD başkan adayı Donald Trump’a yönelik suikast girişiminin detaylarını ve Trump’ın başkanlık yarışındaki son durumunu yazar Bülent Tokgöz, Fokus+ için kaleme aldı.

İslam Dünyasının Sessiz Çığlığı Filistin’in İşgalini Arapça Kaynaklarda Okumak

1917 yılından 1990’lara kadar geçen süreçte Siyonist İsrail’e karşı entelektüel bir direniş olarak yazılmış Arapça eserleri Dr. Halim Gençoğlu, Fokus+ için kaleme aldı.

Gazze'ye Bakarken Batı Şeria Da Elden Gitti

Batı Şeria’nın İsrail’e mali ilhakının önünü açan idari uygulamaları gazeteci Mete Sohtaoğlu, Fokus+ için kaleme aldı.

İsrail’in Hapishane Soykırımı

Dr. Mehmet Rakipoğlu, İsrail işgal güçlerinin Filistinli mahkumlara karşı uyguladığı sistematik kötü muameleleri ve uluslararası hukuka aykırı uygulamalarını Fokus+ için kaleme aldı.

İsrail’deki Toplumsal Ayrışmanın Önemli Bir Öznesi Harediler

İsrail’de mahkemenin Ultra-Ortodoks Yahudilerin askerlikten muaf tutulamayacağına ilişkin kararını, bunun toplumsal etkilerini ve siyasi yönlerini araştırmacı Ahmet Faruk Asa, Fokus+ için kaleme aldı.

ABD’nin Bıraktığı Mirasın Ardında Yeşeren Taliban-Çin İlişkileri

Dr. Fatih Oğuzhan İpek, Çin-Taliban ilişkilerini ve Afganistan’da çeşitli yatırımlar yapan Çin’in ABD’nin başarısız olan stratejisinden nasıl farklı bir yaklaşımda bulunduğunu Fokus+ için kaleme aldı.

Hafızayı Canlı Tutmak Genç Nesiller ve Filistin Davası

Filistin meselesinin müfredata eklenmesinin ne gibi etkileri olacağını aktaran Dr. Murat Özyıldırım, Filistin Davası’nın yeni nesillere nasıl doğru şekilde öğretilebileceğini Fokus+ için kaleme aldı.

Bölgesel Dinamikler ve Ankara-Şam İlişkileri Zorluklar ve Beklentiler

Türkiye ile Suriye arasındaki olası normalleşme sürecini, iki tarafın beklentilerini ve bölgedeki politik dengeyi Dr. Mehmet Çelik, Fokus+ için kaleme aldı.

Irkçılığın Bilişsel Kökeni

Doçent Dr. Enis Doko, son dönemlerde sığınmacılara yönelik artan çirkin eylemlerin arka planında yatan “ırkçılığın” kökenini ve insanlık tarihinin hangi döneminde, nasıl ortaya çıktığını Fokus+ için kaleme aldı.

Astana Sonrası NATO ve Körfez İlişkileri

Körfez ülkelerinin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne olan ilgisinden ötürü NATO’nun endişe duyduğunu belirten Dr. Abdullah Musab Şahin, Astana Zirvesi'nin detaylarını, İstanbul İşbirliği Girişimi’ni ve Arap Körfezi’ndeki ‘denge’yi Fokus+ için kaleme aldı.

Proje 2025 Amerika 'Bölünmüş' Devletleri

Muhafazakar “Heritage Foundation” vakfının hazırladığı, federal yönetimde kapsamlı değişiklikler öneren ve Trump’ın seçilmesiyle hayata geçirilmesi planlanan “Proje 2025” ile ABD’yi bekleyen değişiklikleri gazeteci Mete Sohtaoğlu, Fokus+ için kaleme aldı.

Bahreyn-İran Normalleşme Diyaloğu Gelecek Vadediyor Mu

2016’dan bu yana ilişkileri kesilen iki ülke arasındaki siyasi normalleşme hareketlerinin olası sebeplerini ve Körfez ile Orta Doğu politikalarına etkisini araştırmacı Gökhan Ereli, Fokus+ için kaleme aldı.

Pakistan, Mültecilerini Nasıl Def Ediyor

Yazar Bülent Tokgöz Pakistan hükümetinin Afgan mültecilere yönelik aldığı sert sınır dışı etme kararlarını ve bu kararların arka planındaki siyasi, ekonomik ve güvenlik gerekçelerini Fokus+ için kaleme aldı.

Filistin Devleti Uluslararası Tanınma Yolunda Yeni Bir Dönem

Filistin Devleti’nin bazı Avrupa ülkeleri tarafından tanınmasının ekonomik ve sosyal alandaki olası etkilerini araştırmacı Cihad İslam Yılmaz, Fokus+ için kaleme aldı.

Amerika FETÖ’yü Neden (Hala) Koruyor?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaşananları, arka planını ve FETÖ elebaşı Gülen’in neden hala Türkiye’ye iade edilmediğini gazeteci Hakkı Öcal, Fokus+ için kaleme aldı.

En Az 15 Temmuz Kadar Büyük Bir Tehdit Irkçılık

Yabancı düşmanlığı yapanların ülkemize sığınan mültecilerin yanı sıra Türkiye’nin imajı açısından nasıl bir tehdit oluşturduğunu yazar Peren Birsaygılı Mut, Fokus+ için kaleme aldı.

 Refah Sınır Kapısı Konusunda Yaşanan İkilem

Uluslararası Hukuk Araştırmacısı Abbas Kabbari, Refah Sınır Kapısı'nın Aksa Tufanı Operasyonu’ndan bu yana yaşadığı karmaşık durumu ve bu durumun Filistin, İsrail ve Mısır arasındaki siyasi, lojistik ve güvenlik ilişkilerini nasıl etkilediğini Fokus+ için kaleme aldı.

İran’ın Yeni Cumhurbaşkanı Pezeşkiyan’ı Neler Bekliyor

İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan’ın karşılaşacağı olası problemleri ve önündeki zorlu süreci, gazeteci Ali Çabuk, Fokus+ için kaleme aldı.

Zihnimizin Üstünde Kimin Eli Var

Dünya genelinde 5 milyara yakın insanın sosyal medya kullanıcısı olduğunu belirten yazar Gökhan Özcan, zihinlerimizi kontrolü altına alan internetin etkilerini Fokus+ için kaleme aldı.

İbrahim Reisi’nin Cumhurbaşkanlığı Karnesi Nasıldı 

İran’da düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerini ve helikopter kazasında hayatını kaybeden eski Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin hikayesini yazar Naman Bakaç, Fokus+ için kaleme aldı.

Alınamayacak Vergi Kenya’da 2024 Protestoları

Siyasette yönetenin yönetileni ikna etme gerekliliği ile bu süreçte vergilerin rolünü, özellikle Kenya'da gerçekleşen vergi protestoları ve bu protestoların ardındaki nedenleri Doç. Dr. Volkan İpek, Fokus+ için kaleme aldı.

Etiyopya-Somali Arasındaki Görüşme ve Türkiye’nin Bölgesel Barışa Yönelik Katkıları

Etiyopya ve Somali arasındaki gerilimlerin Türkiye'nin diplomatik katkılarıyla nasıl şekillendiğini ve Türkiye’nin bölgesel krizlerde oynadığı önemli rolü Dr. Tunç Demirtaş, Fokus+ için kaleme aldı.

Irak Ordusu ve Etkinliği  

Irak ordusunun genel tarihi ile beraber 2003 ABD işgali sonrası orduda yaşanan gelişmeleri ve temel sorunlarını Dr. Soner Doğan, Fokus+ için kaleme aldı.

İsrail’in Dil Kubbesi  

İsrail ve Batı dünyasının dilsel söylemlerle Filistin işgalini nasıl haklı çıkarmaya çalıştığını Doç. Dr. İbrahim Karataş, Fokus+ için kaleme aldı. 

Beşar Esad'ın Suriye'de Yeni Seçim Tiyatrosu

Suriye Halk Meclisi seçimleri öncesinde Esad’ın başında bulunduğu Baas Partisi’nin “seçim oyunu”nu gazeteci Mete Sohtaoğlu, Fokus+ için kaleme aldı.

Esed’in Diken Üstündeki Zaferi

Suriye ile Türkiye arasındaki olası yumuşama süreci iddialarını ve Suriye’nin müttefiklerinin buna etkisini yazar Bülent Tokgöz, Fokus+ için kaleme aldı.

Türkiye’nin Suriye Politikası Güvenli Bölgenin Geleceği

Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin kontrolündeki bölgede meydana gelen olayların perde arkasını araştırmacı Ömer Özkizilcik, Fokus+ için kaleme aldı.

Kalkınma Yardımları ve TİKA’nın Türk Dış Politikasına Etkisi

Türkiye’nin artık bir “orta güç” olarak tanımlandığını belirten Dr. Mehmet Çelik, TİKA faaliyetlerinin Türk dış politikasına etkisini Fokus+ için kaleme aldı.

İkinci Tura Kalan İran Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin Kazananı Kaybedeni

İran’da ikinci tura kalan cumhurbaşkanlığı seçiminde adayları ve seçimin yansımalarını gazeteci Ali Çabuk, Fokus+ için kaleme aldı.

İsrail, Doğal Gazı Mısır’a Karşı Bir ‘Baskı Kartı’ Olarak Nasıl Kullanıyor

Araştırmacı Khaled Fouad, İsrail'in Mısır'a yönelik doğal gaz ihracatının Mısır'ın enerji güvenliği üzerindeki etkilerini Fokus+ için kaleme aldı.

Bilim ve Dinin Epistemik Uzlaşmazlığı

Bilim ve din hakkındaki öznellik – nesnellik tartışmalarını ve “epistemik uzlaşmazlık” kavramını Dr. Yasin Ramazan Başaran, Fokus+ için kaleme aldı.

Suudi Arabistan, ABD ile ‘Petro-Dolar Anlaşması’nı Gerçekten Bitirdi Mi

Petro-dolar anlaşmasının yenilenmediği yönündeki iddiaların aslını ve Suudi Arabistan - ABD ilişkilerini gazeteci Feyza Gümüşlüoğlu, Fokus+ için kaleme aldı.

Gazze'ye Bakarken, Ürdün Elden Gidiyor

İsrail savaşının patlak vermesiyle birlikte daha da gerilen Ürdün – İran ilişkilerini gazeteci Mete Sohtaoğlu, Fokus+ için kaleme aldı.

Gazze’deki Savaş İsrail’i Nasıl Yıpratıyor

Araştırmacı Antoine Shalhat, İsrail’in Gazze Şeridi’nde başlattığı savaşın ardından yaşanan gelişmeleri, İsrail ordusunun ve siyasilerinin bu savaşa dair aldığı eleştiriler ve İsrail’in içinde bulunduğu durumu Fokus+ için kaleme aldı.

Sıradan Kötülüğün Gündelik Failleri

Steven Spielberg’ün München filmini inceleyen yazar Özgür Taburoğlu, sahneler üzerinden, Filistinlilere yönelik anlatımın Yahudiler karşısında nasıl farklılık gösterdiğini Fokus+ için kaleme aldı.

Bağdat-Erbil İlişkilerinde Yumuşama Sürdürülebilir Mi

Irak merkezi hükümeti ve IKBY arasındaki yumuşama sürecini ve Ankara – Bağdat – Erbil arasındaki temasları araştırmacı Dr. Fatih Oğuzhan İpek, Fokus+ için kaleme aldı.

Moritanya Cumhurbaşkanı Seçimleri Tekrar Kazanacak Mı

Araştırmacı Sultan Elban, Moritanya'da 29 Haziran'da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerini ve bu seçimlerle ilgili gelişmeleri Fokus+ için kaleme aldı.

Askeri ve Siyasi Değişimlerin Gölgesinde Sahel Jeopolitiği

Rusya ve müttefikleri Çin ile İran'ın etkisini artırmaya başladığı Sahel bölgesindeki güç dengelerini araştırmacı Fuat Emir Şefkatli, Fokus+ için kaleme aldı.

İki Kere Mülteci; Filistinli Suriyeliler

Ülkelerinden göç etmeye zorlanan Filistinlilerin ikinci bir kez “mülteci” konumuna düşmesini ve yaşadıkları zorlukları yazar Peren Birsaygılı Mut, Fokus+ için kaleme aldı.

IŞİD’in Kafkasya’da Küllerinden Dirilişi 

Araştırmacı Bülent Tokgöz, Rusya’nın güneyindeki Dağıstan eyaletinde, iki şehirde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen karmaşık ve koordineli saldırıları ve bu saldırıların yankılarını Fokus+ için inceledi.

Haritalar, Oryantalizm ve Siyonizm

Oryantalistler tarafından Siyonist emellerle oluşturulan haritaların kolonizasyon sürecindeki rolünü, araştırmacı Ahmet Faruk Asa, Fokus+ için kaleme aldı.

Rusya’nın Nükleer Kılıcı  

Ukrayna ile savaşını sürdüren Rusya’nın elindeki en büyük silahı olan nükleer gücünü ve olası nükleer savaş senaryolarını gazeteci Mete Sohtaoğlu, Fokus+ için kaleme aldı.

D-8’in Olağanüstü Toplantısı Ne Anlama Geliyor

D-8 ülkeleri tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen toplantının ve İsrail’in saldırılarına karşı yayınlanan ortak bildirinin ayrıntılarını Dr. Mustafa Öztop, Fokus+ için kaleme aldı.

Değişen Küresel Arenada Türkiye-Nijerya Ortaklığını Yeniden Düşünmek

Türkiye’nin Afrika ile ilişkilerinde merkezi rol oynayan Nijerya’nın politik çerçevede sahip olduğu ‘önemi’, Nijerya araştırmacısı Kenan Toprak, Fokus+ için kaleme aldı.

Fotoğraflar İnce Uçlu Kalemle Tarih Yazar

Fotoğrafların tarihe tanıklık etmede oynadığı rolü yazar Gökhan Özcan, Fokus+ için kaleme aldı.