Röportaj

24HC WEB - Mısırlı siyaset bilimci ve akademisyen Ammar Ali Hassan ـ röportaj

Siyaset Sosyolojisi Profesörü Ammar Ali Hasan, Fokus+'a verdiği röportajda Arap Birliği'nin Filistin davasındaki yetersizliğini, Mısır ve Arap ülkelerindeki siyasi baskının getirdiği sıkıntıları ve Batı'nın Ortadoğu politikalarına karşı Araplar, Türkler ve İranlılar arasında güçlü bir temasın önemini vurguladı.

Sudan Eski Enformasyon Bakanı

Sudan eski Enformasyon Bakanı olan siyasi analist Hasan İsmail, ordunun isyanın liderlerine karşı kahramanca savaştığını söyledi. İsmail, Fokus+’a verdiği röportajda Sudan’da yaşananların, uluslararası tarafların dahil olduğu bir komplo olduğunu vurguladı.  Ayrıca Sudan hükümetinin, Afrika kıtasında büyük öneme sahip bir ülke olan Türkiye ile iletişimini artırması gerektiğinin altını çizdi.

Savaş Muhabiri Esad Taha ''Bosna İki İhanete Uğradı''

Uluslararası Gazeteci Esad Taha, insanlık tarihinin en büyük ayıplarından olan Srebrenitsa Katliamı'nda Bosnalıların yaşadıkları acıları Fokus+'a anlattı. 1995 yılında 8 binden fazla Bosnalı, Sırplar tarafından katledilirken, yüzlerce kadın ise tecavüze uğradı.

Libya Devlet Yüksek Konseyi Üyesi Libyalıların Umutlarını Yerine Getirme Konusunda Yeni Bir Anayasa Dışında İstikrar Yok 

Libya Devlet Yüksek Konseyi Üyesi Amina el-Mahjoub, ülkenin istikrarı ve vatandaşların umutlarını gerçekleştirecek tek yolun yeni bir anayasa olduğunu belirtti. Milislerin işgali altında, birleşik ve adil seçimlerin yapılmasının zor olduğunu vurgulayan Mahjoub, güçlü bir merkezi otoritenin önemine dikkat çekti.

 Türkiye, Filistin Halkının En Büyük Destekçilerinden Biri 

Filistin Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Murad Cayusi, Türkiye'deki Filistin toplumunun sosyal, ekonomik ve kültürel durumu ile Filistin-Türkiye ilişkilerini Fokus+’ın özel röportajında değerlendirdi.

Eski Tunus Cumhurbaşkanı Merzuki 7 Ekim’den Sonra Dünya Değişti

Eski Tunus Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki, Fokus +’a verdiği röportajda İsrail’in savaştan ahlaki, askeri ve siyasi olarak mağlup çıkacağını, Türkiye’nin Gazze halkının yanında durmasının Filistinliler ve Arap halkı tarafından unutulmayacağını, Arap devrimlerini doğuran nedenlerin ortadan kalkmadığını ve Tunus’un devlet ve toplumun parçalanmasına tanık olduğunu ifade etti.

Dr. Muneer Alboursh İşgalci İsrail Filistinlileri Yok Etmek Amacıyla Doktorları Öldürüyor

Gazze Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Dr. Muneer Alboursh, İsrail güçlerinin Gazze'deki sağlık sistemini kasıtlı olarak hedef aldığını ve Filistinli doktorları öldürerek Filistinlileri yok etmeye çalıştığını belirtti. Dr. Muneer Alboursh ile İsrail’in hastaneleri hedef almasının nedenlerini, uluslararası toplumun Gazze'ye destek olmasının etkilerini Fokus+’a anlattı.

Balavi İsrail’in İzole Edilmesi ve İşgale Son Verilmesi İçin Çalışıyoruz

Parlamenterler arası Kudüs Platformu'nin 5. Konferansında, Filistin davasına destek ve Gazze'ye yönelik soykırım savaşına karşı çıkan güçlü kınama mesajları verildi. Dr. Muhammed Makram Balavi, İsrail’in uluslararası düzeyde izolasyonu ve yasal takip için yapılan çalışmaları Fokus+’a anlattı.

Kuveyt Büyükelçisi Tuba Nur Sönmez: “İki Ülke Birbirinin Zor Zamanlarında Gerçek Bir Dayanışma Örneği Gösterdi”

İki ülke arasındaki bağları pekiştirmek üzere Kuveyt Emiri Şeyh Meşal Türkiye'yi ziyaret ediyor. Kuveyt Büyükelçisi Tuba Nur Sönmez iki ülke arasındaki diplomatik, ekonomik ve kültürel bağların uzun vadeli etkilerini Fokus+’a anlattı.

Fahrettin_Altun.jpg

Medyada yaşanan dezenformasyonu, İsrail’in Batı medyası üzerinde kurduğu baskıyı ve Türkiye’nin dezenformasyonla mücadelesini Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun Fokus+'a anlattı.