Gündem

İsrail, Bölge Ülkelerine İran'a Karşı Misillemeden Zarar Görmeyeceklerine Dair Teminat Verdi

İsrail devlet televizyonuna göre, İsrail hükümeti İran'a karşı yapılacak misillemelerden zarar görmeyeceklerine dair bölge ülkelerine güvence sağladı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Katar’a Gidiyor

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Bakan Hakan Fidan'ın 17 Nisan 2024 tarihinde Katar'a yapacağı resmi ziyareti duyurdu.

Fokus+ Fokus+

Türk Kızılayından Gazze’ye İyilik Köprüsü

Gazze Şeridi’ne gidecek olan 3 bin 774 tonluk insani yardım malzemesi, Türk Kızılayın “9. İyilik Gemisi” ne yüklendi. Mersin’den yarın hareket edecek gemi, 40 saatlik bir yolculuğun ardından El-Ariş Limanı’na varacak ve malzemeler Filistin Kızılayına teslim edilecek.

İç Savaşın Yaşandığı Sudan'da Her Gün 20 Bin Kişi Evini Terk Ediyor

BM Uluslararası Göç Örgütü (IOM) iç savaşın yaşandığı Sudan'da yarısı çocuk olmak üzere 20 bin kişin evlerini terk etmek zorunda kaldığını bildirdi. Ülke liderleri ise “harekete geçme” çağrısında bulundu.

İsrail Saldırısında Yaralanan Hamas Liderinin Torunu Hayatını Kaybetti

İsrail ordusunun Ramazan Bayramı’nda düzenlediği saldırıda yaralanan Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’nin torunu Melek Heniyye, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. İsrail basınına göre ise suikast, İsrail ordusu ve istihbaratının iş birliğiyle gerçekleştirildi.

İran'ın BM Daimi Temsilcisi  İravani’den Uyarı: İsrail, Askeri Karşılık Vermemeli

İran'ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi, İsrail'in askeri yanıt tehditlerini sert bir dille eleştirerek, Tahran'ın ikinci misillemesinin İsrail için daha belirleyici olacağı uyarısında bulundu.

Biden’dan Netanyahu’ya İran Gerilimine İlişkin Uyarı: Dikkatli Düşünün

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde, İran’ın saldırılarına karşılık vermeden önce gerilimin tırmanma riskinin dikkatlice değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Dışişleri Bakanlığından İsrail-İran Gerilimine İlişkin Açıklama Güvenlik Tehditleri Bakımından Takipteyiz

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, İran'ın İsrail'e yönelik saldırısına ilişkin son gelişmeleri açıkladı. Güvenlik tehditleri bakımından yakın takipte olduklarını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın düzenli olarak bilgilendirildiğini vurguladı.

CNN: Biden, İran'a Karşı İsrail Saldırısına ABD'nin Desteğinin Olmayacağını Söyledi

ABD Başkanı Joe Biden'ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya, "İsrail'in İran'a yönelik karşı saldırısına ABD'nin destek vermeyeceğini" söylediği iddia edildi.

İsrail Ordusu: İran, 100 balistik füze, 30 seyir füzesi ve 160 kamikaze İHA ile Saldırdı

İsrail ordusu, İran'ın İsrail'e 100'ü balistik füze olmak üzere yaklaşık 290 füze ve kamikaze insansız hava aracı ile saldırdığını bildirdi.

İran Genelkurmay Başkanı: "Operasyon Başarıyla Tamamlandı, Devamı Yok"

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, İsrail'e düzenledikleri askeri operasyonun başarıyla sonuçlandığını öne sürerek, devamını amaçlamadıklarını söyledi.

İHH ve Kuveytli Kuruluş Ortaklığıyla Hazırlanan İnsani Yardım Gemisi Gazze'ye Gönderildi

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı ile "Kuwait Society for Relief"in ortak hazırladığı, İsrail'in saldırısı altındaki Gazze için yardım malzemelerini taşıyan gemi, Mersin'den Mısır'daki El-Ariş Limanı'na hareket etti.

İtalya, G7 Ülkelerini İran'ın İsrail'e Saldırısını Görüşmek İçin Toplantıya Davet Etti

G7 Dönem Başkanı İtalya'nın çağrısıyla üye ülkelerin liderleri, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırısını tartışmak üzere bugün video konferans görüşmesi yapacak.

İran, Batılı Ülkelerin Büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığına Çağırdı

İran, Tahran'daki Fransa, İngiltere ve Almanya büyükelçilerini "İsrail'in İran aleyhine girişimleri karşısındaki tutumlarına tepki olarak" Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

İsrail, BMGK'yi İran'ın Saldırılarını Görüşmek İçin Acil Toplantıya Çağırdı

İsrail'in BM Daimî Temsilcisi Gilad Erdan, İran'ın İsrail'e karşı gerçekleştirdiği hava saldırılarını ele almak üzere BM Güvenlik Konseyini acil toplantıya çağırdı.

Ortadoğu'da Tansiyon Yükseldi: İran'dan İsrail'e Misilleme Saldırısı

İran, İsrail'in Şam'daki konsolosluğuna düzenlediği saldırıya onlarca İHA ve füze ile yanıt verdi. ABD ve İngiltere'den destek mesajları gelirken, bölge ülkeleri hava sahalarını kapattı.

İsrail Hava Saldırısıyla Lübnan’ın Güneyindeki Hizbullah Hedeflerini Vurdu

İsrail ordusu, Lübnan'ın güneyindeki Hizbullah Hareketi'ne ait hedeflere yönelik hava saldırısı düzenlendiğini duyurdu.

İsrailli eski istihbarat yetkilisi Nadav Argaman, Netanyahu’nun ülkeyi kıyamete sürüklediğini” söyledi

Eski İsrail İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet (Şabak) Direktörü Nadav Argaman, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun görev için uygun olmadığını belirterek ülkeyi “kıyamete sürüklediğini” ifade etti.

Filistinli Ulusal ve İslami Güçler: Yahudi Yerleşimcilerin Batı Şeria Saldırılarına Karşı Püskürtme Çağrısı

İşgal altındaki Batı Şeria'daki Filistinli Ulusal ve İslami Güçler, yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin, Filistinlilerin topraklarını terk etmeleri planının bir parçası olarak Filistinlilere ait köy ve beldeleri terörize etme ve topraklarını işgal etme girişimlerini boşa çıkarma çağrısında bulundu.

Lübnan’ın Güneyine İsrail Ordusu Tarafından Hava Saldırısı Düzenledi

İsrail ordusunun Lübnan’ın güneyindeki dağlık bölgelere savaş uçaklarıyla saldırı düzenlediği belirtildi.

Japonya'nın Başkenti Tokyo'da Filistin İçin Destek Gösterisi Düzenlendi

Japonya'nın başkenti Tokyo'nun iş dünyası ve bürokrasi merkezlerinden Şincuku bölgesinde "Filistin için ses ver" gösterisi düzenlendi.

Fas'ta, İsrail'in Gazze'ye Saldırılarına Karşı 54 Kentte Gösteri Düzenlendi

Fas'ta binlerce kişi, İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'ne destek için 54 kentte gösteri düzenledi.

Almanya, İran'daki Vatandaşlarından Ülkeyi Terk Etme Çağrısı Yaptı

Almanya, İran'daki gerginliklerin artmasıyla birlikte vatandaşlarına ülkeyi terk etmeleri çağrısında bulundu.

BM, İsrail'in TRT Ekibine Saldırısını Kınadı ve Soruşturma İstedi

Birleşmiş Milletler, İsrail'in TRT ekibine saldırısının Gazze'de gazetecilerin karşılaştığı tehlikeleri açık bir şekilde gösterdiğini belirterek olaya ilişkin şeffaf ve güvenilir soruşturma istedi.

İspanya ve İrlanda'dan Filistin Krizine Acil Çözüm Çağrısı

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve İrlanda Başbakanı Simon Harris, İsrail'e Gazze'ye yönelik saldırını durdurup ateşkes ilan etmesi, uluslararası topluma da Filistin devletini acil tanıma çağrısı yaptı.

Sudan'da İnsani Kriz Artıyor, 25 Milyon Kişi Yardıma Muhtaç

Birleşmiş Milletler, Sudan'da 25 milyon kişinin insani yardıma muhtaç olduğunu, 8,6 milyon kişinin ise yerinden edildiğini bildirdi.

İsrail’de Savaş Kabinesi Toplanıyor: Esir Takası ve İran'ın Olası Misilleme Saldırısı

The Times of Israel gazetesine göre, İsrail’in savaş kabinesi bugün yerel saatle 19.30’da toplanacak. Toplantının ana gündemi, Hamas’ın ateşkes ve esir takası konularındaki tutumu ve İran’dan olası bir misilleme saldırısı.

Türkiye'nin Kalkınma Vizyonu: Dünya Bankası ile Güçlü İş Birliği

Dünya Bankası Grubu, Türkiye'nin üretkenlik, istihdam ve afetlere karşı dirençlilik alanlarındaki kalkınma hedeflerini desteklemek için yeni bir iş birliği çerçevesi oluşturdu. 2024-2028 dönemini kapsayan bu Çerçeve, yüksek gelir statüsüne geçişi hızlandırmayı, özel sektörün gelişimini teşvik etmeyi ve dijital teknolojiyi kullanımını artırmayı hedefliyor.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'dan "İran Tehdidine Karşı" İsrail'e Tam Destek

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’a, İran ile onun bölgedeki vekillerinin tehditlerine karşı yanlarında oldukları mesajını verdi. İsrail’in son günlerde Gazze’ye daha fazla girişine izin verdiği belirtilen insani yardımlar konusu da ele alındı.

BM Açıkladı: İç Savaşın Yaşandığı Sudan'da Zorla Yerinden Edilenler 8,5 Milyonu Aştı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin açıklamalarına göre, Sudan'da iç savaş şiddet ile devam ederken, zorla yerinden edilenlerin sayısı 8,5 milyonu aştı, bunlardan 1,8 milyonu ise komşu ülkelere kaçtı.

Hamas Yöneticilerinden Ebu Zuhri: "Türkiye’nin Gazze'ye Diplomatik ve İnsani Desteğini Takdir Ediyoruz"

Hamas yöneticilerinden Sami Ebu Zuhri, Türkiye’nin Gazze’ye yönelik diplomatik ve insani yardımlarını takdir ettiğini belirtti ve Türkiye’nin bölgede önemli bir rol oynayabileceğini vurguladı.

Türkiye, İsrail'e Karşı İhracat Kısıtlaması Uyguluyor: 54 Ürün Grubu İthalatı Durduruldu

Ticaret Bakanlığı, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına tepki olarak, 54 ürün grubunda İsrail'e ihracat kısıtlaması getirdi. Hamas'ın Gazze Şeridi'nde başlayan saldırılarının ardından Türkiye'nin diplomatik çözüm arayışları sürerken, kısıtlama kararı uluslararası hukuka uygun adımların bir parçası olarak alındı.

İstanbul’da Öldürülen Gazze Gazetecileri Anısına 24 Saat Canlı Yayın Yapılacak

Anadolu Yayıncılar Federasyonu, Gazze’de hayatını kaybeden gazeteciler anısına İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda 24 saat sürecek özel bir canlı yayın programı gerçekleştirecek. Öte yandan AYF Genel Başkanı Sinan Burhan, bu etkinlikle Filistinli gazetecilerin sesini duyurmayı ve İsrail’in baskılarına dikkat çekmeyi amaçladıklarını ifade etti.

İsrailli Bakandan Netanyahu'ya Tehdit

Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in Gazze Şeridi’nin Refah bölgesine saldırı düzenlenmemesi durumunda Netanyahu’nun başbakanlığının biteceği yönünde açıklamada bulundu.

Filistin’e Adalet Arayışı: UAD’da Nikaragua-Almanya Davası Başlıyor

Uluslararası Adalet Divanı’nda, Nikaragua tarafından Almanya’nın İsrail’e Gazze’deki eylemleri için verdiği destek nedeniyle açılan davanın tedbir duruşması gerçekleşiyor.

Mısır İstihbarat Şefi, Hamas ile Ateşkes ve Esir Takası İçin Kahire’de Buluştu

Mısır İstihbarat Şefi Abbas Kamil, Hamas heyeti ile Gazze Şeridi’nde süren çatışmalara son vermek ve esir değişimi konusunda Kahire’de önemli bir toplantı gerçekleştirdi. İsrail’in Gazze’den çekilmesi ve saldırıları durdurması talepleri masaya yatırılırken, esir takası anlaşmasına varılması yönünde görüşmeler ise devam ediyor.

İsrail Ordusu, Gazze'nin Güneyindeki Han Yunus'tan Çekildiğini Açıkladı

İsrail ordusu, yaklaşık dört aydır kara saldırısına devam ettiği Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'tan çekildiğini duyurdu.

Birleşik Arap Emirlikleri, 26. Kez Gazze'ye Havadan Yardım Gönderdi

Birleşik Arap Emirlikleri'nin, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki bölgelere 26. kez havadan yardım indirdiği bildirildi.

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Arasında Tarihi Demiryolu Anlaşması İmzalandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan milletlerarası anlaşma, Resmî Gazete'de yayımlandı.

Dünya Genelinde Kömür Santrallerinin Kapatılmasıyla 1,4 Milyar Ton Karbon Emisyonu Engellenecek

2040'a kadar dünyada 296 bin 713 megavat kapasiteli kömür santralinin kapatılmasıyla 1,4 milyar ton karbon emisyonunun önüne geçilecek.

Suriye'deki ABD Üssüne Kamikaze İHA Saldırısı Girişimi

Suriye'nin Humus ilindeki Tenef bölgesinde konuşlanmış ABD askeri üssüne, aidiyeti belirsiz bir kamikaze insansız hava aracıyla saldırı girişiminde bulunuldu.

Filistin Esirler Cemiyeti: İsrail Hapishanelerinde 200 Filistinli Çocuk Bulunuyor

Filistin Esirler Cemiyeti, İsrail hapishanelerinde, Gazze Şeridi'nde alıkonulanlar da dahil olmak üzere toplam 200 Filistinli çocuğun olduğunu açıkladı.

Gazzeli Hat Sanatçısı, Filistinlilerin İsimlerini Yıkılan Evlerin Enkazına Yazıyor

Filistinli hat sanatçısı Ahmed ez-Zaharne, Gazze'de İsrail'in yaklaşık 6 aydan bu yana sürdürdüğü vahşi ve yıkıcı saldırılarda hayatını kaybeden Filistinlilerin isimlerini yıkılan evlerin enkazına yazıyor.

İsrail Saldırısında Hayatını Kaybeden İnsani Yardım Görevlisinin Ailesine 102 Bin Dolarlık Bağış Toplandı

Uluslararası yardım kuruluşu Dünya Merkez Mutfağı'nın çalışanı Jacob Flickinger, İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırısında hayatını kaybetti. Flickinger'ın ailesi için düzenlenen bağış kampanyasında 102 bin dolar toplandı.

Katar, Gazze'ye 19 Tonluk İnsani Yardım Gönderdi

Katar, gönderdikleri 19 tonluk insani yardım taşıyan bir uçağın Mısır'ın Ariş Havalimanı'na ulaştığını açıkladı.

UNICEF Sözcüsü: Refah'ta 600 Bin Çocuk İsrail Saldırıları Tehlikesiyle Karşı Karşıya

BM Çocuklara Yardım Fonu Sözcüsü James Elder, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırılarından kaçan 1,5 milyon kişinin sığındığı Refah'ta 600 bin çocuğun açlık ve korku içinde olduğunu belirtti.

ABD'li Asker, Gazze'deki İşgale Son Verme Çağrısıyla Açlık Grevinde

31 Mart'tan beri Beyaz Saray önünde "işgale son verin" çağrısı yaparak açlık grevi yapan ABD Hava Kuvvetleri mensubu Larry Hebert, İsrail'in Gazze'deki sivilleri hedef alan saldırılarına dikkat çekiyor.

ABD, İran'ın Misilleme Tehdidi Karşısında Alarmda

ABD'nin, İranlı üst düzey komutanların hafta başında öldürülmesine misilleme olarak gelebilecek bir saldırıya karşı "alarma geçtiği" iddia edildi.

Biden, Mısır ve Katar'a Hamas'a Ateşkes İçin Baskı Yapmaları İçin Mektup Gönderdi

ABD Başkanı Joe Biden'ın, Mısır ve Katar liderlerine, "ateşkes için Hamas'a baskı yapılması" çağrısı içeren birer mektup gönderdiği bildirildi.

Senegal'de Yeni Hükümet Kuruldu, Eski Başbakan Dionne Vefat Etti

Senegal'de cumhurbaşkanı adayı Bassirou Diomaye Faye vefat ederken, Başbakan Ousmane Sonko yeni hükümetin kurulduğunu duyurdu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz Azerbaycan ile KKTC Dostluk Grubu Kuruldu, İki Kardeş Devlete Hayırlı Olsun!

KKTC'de Azerbaycan ile dostluk grubunun kurulduğunu duyuran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Türkiye'nin KKTC'ye olan desteğinin süreceğini vurguladı. İki kardeş devletin birlikte yükseleceğini belirtti.

Kuveyt Parlamentosunda Güç Dengeleri: Az Değişiklikle Yeni Dönem

Kuveyt’te gerçekleşen 2024 genel seçim sonuçlarına göre, Şii ve Selefilerin meclis sandalye sayıları artarken, Müslüman Kardeşler’in sandalye sayısı düştü. Kadın adaylardan yalnızca biri meclise girebildi. Seçmen katılım oranı ise %62.1 olarak açıklandı.

Fokus+ Fokus+

Oxfam: İsrail'in Gazze'de Yardım Çalışanlarını Hedef Alan Saldırılar "Sistematik" Politikanın Bir Parçası

İngiltere merkezli uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam, Gazze'de Dünya Merkez Mutfağı konvoyuna "hedefli" saldırının, İsrail'in Filistin'deki politikalarının "sistematik" parçası olduğunu belirtti.

Türkiye'de Ağırlanan Gazzeliler İçin TBMM'de İftar Programı Düzenlendi

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'de misafir edilen Gazzeliler için iftar programına ev sahipliği yaptı.

Türkiye 32 Yıllık AKKA Anlaşmasından Geri Çekildi

Türkiye, Avrupa'da Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Antlaşması'ndan (AKKA) çekildiğini resmen açıkladı. Resmi Gazete’de yayımlanan karar, 8 Nisan’da itibaren geçerli olacak.

Merve Gürbüz

Husiller: ABD ve İngiltere'nin Yemen Saldırılarında 37 Kişi Öldü, 30 kişi yaralandı

Yemen'de İran destekli Husiler, ABD ve İngilizlerin ocak ayından bu yana ülkeye yönelik saldırılarında 37 kişinin yaşamını yitirdiğini, 30 kişinin yaralandığını duyurdu.

Hakan Fidan Duyurdu: NATO Dışişleri Bakanları 2025 Toplantısı Türkiye'de Yapılacak

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, NATO’nun 75. yıl dönümünde Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı 2025 gayriresmi toplantısını duyurdu. Ayrıca Fidan, toplantıda terörle mücadele, savunma sanayisi kısıtlamaları ve uluslararası krizler gibi önemli konuları ele aldı.

Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi: Türkiye, bu zamana kadar Gazze’ye 21 uçak ve 8 gemi gönderdi

Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Salih Mutlu Şen, Türkiye’nin şu ana kadar Gazze'ye 21 yardım uçağı ve 8 gemi gönderdiğini söyledi.

AB, Batı Balkanlar İçin 6 Milyar Avroluk Destek Fonu Oluşturuyor

Avrupa Birliği kurumları, Batı Balkan ülkeleriyle ekonomik ilişkileri güçlendirmek için 6 milyar avroluk fon kurulmasında anlaştı.