Siyaset

Çin’in Küresel Diplomatik Girişimleri Fırsatlar, Avantajlar, Zorluklar

Çin’in son dönemde artan arabuluculuk faaliyetleri ve küresel diplomatik girişimlerindeki avantaj ve zorlukları, uluslararası ekonomi-politik çerçevedeki risk ve fırsatları Mehmet Akif Koç, Fokus+ için inceledi.

Hizbullah-İsrail Gerilimi

Gazeteci Taha Emin, Lübnan'daki Hizbullah ile İsrail arasındaki gerilimi ve askeri çatışmaları Fokus+ için inceledi.

Başkanlık Yarışında Sürpriz Biden Çekildi, Harris Öne Çıktı

ABD Başkanı Joe Biden, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Kasım ayında düzenlenecek başkanlık seçimlerinden çekildiğini duyurdu. Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in adaylığı için destek veren Biden, kalan sürede başkanlık görevlerine odaklanacağını belirtti. Dünya liderlerinin Biden'a teşekkür mesajları ise çok gecikmeden geldi.

Hamas-El Fetih Görüşmesi Gazze'nin İdaresi Filistinlilerde Kalmalı

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lin Jian, 20-21 Temmuz tarihlerinde Hamas ile El Fetih temsilcilerinin ulusal uzlaşı görüşmeleri için başkent Pekin’de bir araya geleceğini duyurmuştu. Hamas ile El Fetih arasındaki görüşme tamamlandı. Heyetler, Gazze’nin yönetiminin sadece Filistinlilerde kalması gerektiğini vurguladı.

Hindistan’ın Savaş Sırasında İsrail'e Silah Satışı Politik Bir Beyandır

Hindistan, geleneksel iki devletli çözüm politikasını korurken, BJP hükümetinin İsrail yanlısı duruşu ve bölgesel ilişkilerdeki stratejik hamleleri, Orta Doğu'daki güç dengelerini nasıl etkiliyor? İşte Omair Anas’ın The Wire’de yer alan yazısının detayları…

İngiltere’nin YPG Politikası Nasıl Okunmalı

ORSAM Levant Çalışmaları Koordinatörü Dr. Oytun Orhan, İngiltere'nin terör örgütü PKK ve uzantılarına verdiği desteği AA Analiz için kaleme aldı.

Sahel Eyaletleri İttifakı Konfederasyonu, ECOWAS ve Batı Karşısında Ayakta Kalabilecek Mi

Nijer, Mali ve Burkina Faso “kendi aralarında” Sahel Eyaletleri İttifakı Konfederasyonu’nu ilan ederek, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’na (ECOWAS) üye ülkelerle aralarındaki uçurumu pekiştirecek bir adım attı. Fokus+’a konuşan araştırmacılar ise bu adımın iç ve dış düzeyde pek çok zorlukla karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin Enerji Piyasaları ve Arz Güvenliğindeki Rolü Nedir

Gazeteci Taha Emin, Orta Doğu ile Avrupa’nın kesişme noktasında yer alan Türkiye’nin, jeopolitik konumu sayesinde küresel enerji haritasında hayati bir öneme sahip olduğunu ve bu önemin enerji piyasalarındaki etkisini Fokus+ için inceledi.

Türkiye’den Kritik Zamanda Nijer Çıkarması

Türkiye, Nijer'e gerçekleştirdiği önemli bir ziyaretle iki ülke arasındaki stratejik işbirliklerini derinleştiriyor. Bu ziyaret, özellikle Türkiye'nin Afrika politikasındaki etkisini artırma potansiyeline sahip.

Ukrayna’yı Görüşen AP Genel Kurulunda Gazze İçin Ret Oyu

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda, bazı milletvekilleri, Ukrayna’nın yanı sıra Gazze’deki durumun da masaya yatırılmasını istedi ancak oylama sonucunda sözü edilen talep reddedildi.

ABD ve İngiltere’nin Ukrayna Israrı Cephede Bir Kış Daha Mümkün Mü

ABD ve İngiltere’nin, Rusya- Ukrayna Savaşı’nın bitmemesi yönündeki sergiledikleri tutumlar, 1918 yılında Rusya’nın 1. Dünya Savaşı’ndan çekilmesiyle müttefikleri nezdinde açık kalan hesaplarını kapatma gayreti içerisinde oldukları izlenimini veriyor.

Galler Başbakanı Gething İstifa Etti

Galler Bölgesel Başbakanı Vaughan Gething, hakkında verilen güvensizlik oyu, partisinde yükselen istifa çağrıları ve seçim kampanyasında aldığı 200 bin sterlinlik bağış sebebiyle artan baskılar sonucu görevinden istifa etti.

Rusya-Kuzey Kore Anlaşmasının Doğu Asya’ya Yansımaları 

Araştırmacı Ahmet Vefa Rende, Putin’in Kuzey Kore’yi ziyaretinde imzalanan güvenlik anlaşmasının Doğu Asya’daki etkilerini Fokus+ için inceledi.

Sudan'da Çatışmanın Sona Erdirilmesine Yönelik Diplomatik Girişimler Sürüyor

Sudan'daki ordu ve Hızlı Destek Kuvvetleri arasındaki çatışmanın çözümü için Kahire ve Etiyopya'da yürütülen diplomatik girişimler sürerken, insani kriz her geçen gün derinleşiyor. Konferanslara katılan siyasi güçler arasında fikir birliği sağlanamazken, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed'in Sudan ziyareti, güvenlik endişeleri ve sınırdaki istikrarsızlık nedeniyle dikkat çekiyor.

İskoç Bağımsızlığı Hayal Mi Oldu


İskoç Ulusal Partisi (S&P), skandallar ve iç çekişmelerle boğuşurken, seçimlerde tarihi bir yenilgi aldı. İşçi Partisi'nin büyük zaferi, İskoçya'da bağımsızlık mücadelesinin geleceğini sorgulatıyor.

Biden’ın Seçim Silahı

Başkan Joe Biden, Heritage Foundation'ın "Proje 2025" girişimine karşı Demokratları uyarıyor. Öte yandan proje, muhafazakar politikaların uygulanmasını amaçlarken, eleştirmenler tarafından otoriter eğilimler ve sivil özgürlüklerin zayıflatılması konusunda endişe yaratıyor.

Zorluklar ve Fırsatlar Türkiye'nin Somali ve Etiyopya Arasındaki Arabuluculuğu

Somali ile Etiyopya arasındaki diplomatik kriz, Türkiye'nin arabuluculuğunda çözüme kavuşmaya çok yakın. Ankara’nın çabalarının olumlu sonuçlanacağını belirten Somalili ve Etiyopyalı uzmanlar, Fokus Plus'a özel açıklamalarda bulundu.

Terör Örgütü PKK'nın Irak'taki Kundaklama Eylemleri

Terör örgütü PKK, Türkiye'nin operasyonları ve ikili ilişkilerin güçlenmesiyle Irak'ta sıkıştıkça, saldırılarını artırarak yeni yaşam alanları arıyor. PKK'nın, Bağdat dahil olmak üzere Irak'ın farklı şehirlerinde yangınlar ve sabotajlarla tehdit oluşturarak, Türkiye-Irak ilişkilerini hedef aldığı belirtiliyor.

Amerika’nın Küresel İtibarı Çöküşte Mi

Pew Araştırma Merkezi'nin yeni verileri, ABD'nin küresel itibarının son bir yılda düştüğünü ortaya koyuyor. Öte yandan anket sonuçları, Biden yönetiminin politikalarının ABD'nin uluslararası alandaki imajını olumsuz etkilediğini gösteriyor.

Avrupa'nın Yeni İttifakı Kim Bu “Vatanseverle

Fransa'nın Ulusal Birlik partisi ve İtalya'nın Lega partisi, Avrupa Parlamentosu'nda yeni "Egemenlikçi" ittifaka katılarak Avrupa sağı için güçlü bir çıkış yaptı.

İnsani Krizin Derinleştiği Sudan'da HDK Orduyu Yenilgiye Uğratıyor

Sudan'da Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) ile ordu arasındaki çatışmalar artarak devam ediyor. Son günlerde Sinnar eyaletinde yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle yaklaşık 60 bin kişi yerinden edildi.

ABD’nin Gazze İskelesi tiyatrosu ve siyasi hesaplar

İstanbul Gedik Üniversitesi'nden Dr. Selim Sezer, ABD'nin Gazze Şeridi'ne kurmayı planladığı ve başarısızlıkla sonuçlanan geçici liman projesinin ardında yatan siyasi ve stratejik amaçları değerlendirdi. Proje, insani yardım girişiminden ziyade, bölgedeki ABD ve İsrail stratejik çıkarlarını koruma amacı taşıyor.

Biden ve Trump’ın Dış Politika Yaklaşımları

Araştırmacı Fatih Kocaibiş, 2024 ABD Başkanlık seçimleri yaklaşırken Başkan Joe Biden ile eski Başkan Donald Trump arasındaki başkanlık tartışmasını, özellikle iki adayın dış politika konusundaki görüşlerini ve çözüm önerilerini Fokus+ için inceledi.

Batı Şeria’daki Yerleşim Birimlerine İlişkin Kararlar Sessiz Etnik Temizlik Anlamına Mı Geliyor

İsrail merkezli Peace Now (Şimdi Barış) STK'si, İsrail'in 1993 Oslo Anlaşması'ndan bu yana en geniş araziye el koyduğunu açıkladı. Kabine, yerleşim birimlerinin güçlendirilmesi ve binlerce yeni konut birimi için ihale açılması kararlarını onayladı. Uzmanlar ise bu adımları 'sessiz etnik temizlik' olarak nitelendirdi.

Erdoğan ve Putin'in Astana görüşmesi Derinleşen krizlerde artan işbirliği

Akademisyen Mehmet Çağatay Güler, Erdoğan ve Putin arasında Astana'da gerçekleşen görüşmede öne çıkan işbirliği alanlarını AA Analiz için kaleme aldı.

Mısır’daki Kabine Revizyonu Mevcut Krizin Çözümüne Yardımcı Olur Mu

Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi'nin huzurunda yemin eden yeni Mısır hükümeti, kritik bakanlıklarda yapılan değişikliklerle dikkat çekti. Ekonomik kriz ve bölgesel gerilimlerin gölgesinde gerçekleştirilen kabine revizyonunda Savunma Bakanlığı'na emekli Tümgeneral Abdulmecid Sakr getirildi. Başbakan Mustafa Madbuli ise görevini sürdürmeye devam ediyor.

Esed’in Danışmanından Ölüm Haberi Bekleniyor

Suriye Devlet Başkanlığı, Beşşar Esed’in Özel Danışmanı Luna Eş Şibil’in trafik kazası sonucu ağır yaralandığını açıkladı. Şam-Yafur Otoyolu’nda zırhlı bir araç, Şibil’in içinde bulunduğu araca çarptı. Meydana gelen kazada Şibil’in durumunun kritik olduğu öğrenildi. Olayın detayları Fokus+'ın özel haberinde.

Hizbullah’ın GKRY’ye Yönelik Tehditlerinin Ardından Gazze Savaşı Avrupa’ya Sıçrar Mı

Gazeteci Taha Emin, Gazze Şeridi'ndeki çatışmaların İsrail ile Lübnan merkezli Hizbullah arasında genişleyerek bölgesel ve uluslararası güvenlik üzerindeki etkilerini, Hizbullah’ın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) yönelik tehditlerini ve Avrupa’nın bu gelişmelere yönelik tepkilerini Fokus+ için inceledi.

İşgalci İsrail Gazze’de Filistinli Yeteneklere Suikast Düzenliyor 

İşgalci İsrail, Filistin toplumu üzerinde önemli bir etkiye sahip bilim ve edebiyat alanındaki yetenekleri kasıtlı olarak tasfiye ederek, kültürel birikimi yok etmeye çalışıyor.

İran Seçimleri Reformistler Bu Sefer Kazanabilecek Mi 

İran, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin geçtiğimiz ay helikopterinin düşmesi sonucu hayatını kaybetmesinin ardından muhafazakarlarla reformistlerin yarıştığı, bazı önde gelen adayların dışlandığı “erken” cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidiyor.  Yaptırımlar ve Batı ile ilişkiler seçmenlerin gündeminde yer alırken, reformist kanadın destekçilerinin oy kullanma konusundaki isteksizliği nedeniyle katılımın zayıf olması bekleniyor. 

Golani Tugayı İsrail’in Gazze Şeridi’nde Yenilgiye Uğratılan Elitleri 

Golani Tugayı savaş boyunca subay ve asker kayıplarını açıklamaya devam etti. Bunlardan en önemlisi ise tugay komutanının Şucaiye mahallesinde, İzzeddin El Kassam Tugayları’nın; askerlerini pusuya düşürerek çoğu subay, 10 askerini öldürmesinin ardından “acı bir darbe” aldığını duyurmasıydı. 

Güney Afrika Neden Filistin’i Savunuyor 

Sömürgecilik mirası Güney Afrika’yı 75 yıldır Filistinlilerin haklarının yanında durmaya itiyor. Nelson Mandela'nın önderliğinde beyazların egemenliğine karşı verdiği mücadeleyi Filistin'e taşıyor.

Biden Dönemi İsrail Politikası

Araştırmacı Fatih Kocaibiş, ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail ile olan ilişkilerinde, senatörlük döneminden günümüze kadar olan tutumlarını ve politikalarını Fokus+ için inceledi.

İran’da 1979 Devriminden Bu Yana Yapılan Seçimlere Katılım Oranı Nasıl Gerçekleşti

İran'da 28 Haziran'daki seçimlerde halkın seçime katılım oranının seçimin kaderini belirleyeceği öngörülüyor. Son yıllarda yüzde 40'lara düşen katılım oranları, sosyoekonomik sorunlar ve aday veto krizleri nedeniyle gerçekleşen boykotlardan kaynaklanıyor. 1979'dan bu yana İran seçimlerinin katılım seyri ise dikkat çekici değişimler gösteriyor.

AP Seçimleri Avrupa'da Jeopolitik Güç Boşluğunu Artırabilir

Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları, Fransa ve Almanya'daki aşırı sağ partilerin yükselişiyle AB'de güç boşluğuna ve iç bölünmelere yol açtı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Scholz'un yaşadığı yenilgiler, Ursula von der Leyen ve Giorgia Meloni gibi yeni liderlerin ön plana çıkmasına zemin hazırlıyor. AB, bu değişimlerle büyük zorluklarla yüzleşebilir.

Avrupa Parlamentosu Seçimlerinin Galibi Aşırı Sağ Olabilir Mi

İngiltere'nin AB'den çıkışının ardından ilk kez düzenlenen ve aşırı sağ partilerin yükselişiyle dikkat çeken Avrupa Parlamentosu seçimleri, 6-9 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. 450 milyon seçmen, Avrupa'nın geleceğini belirlemek üzere sandık başına gidiyor.

Irak’ın Türkiye-Suriye İlişkilerinin Normalleşmesi Konusundaki Arabuluculuğu Başarılı Olur Mu

Irak’ın, Türkiye ile Suriye rejimi arasındaki normalleşme çabaları, Ankara ve Şam'ın Bağdat'ta görüşmeyi kabul etmesiyle yeni bir boyut kazandı. Irak Başbakanı Sudani’nin arabuluculuk girişimleri bölgesel dengeleri değiştirebilir.

Fransa’daki Mülteciler Arasında Ayrımcılık Trajedisi

Fransa'nın mülteci politikalarında Ukraynalılara hızlı ve etkin destek verilirken, diğer ülkelerden gelen mülteciler karmaşık prosedürlerle karşılaşıyor.

İsrail’in Gazze Saldırıları Arap-İsrail Normalleşme Sürecini Baltaladı  

İsrail’in 7 Ekim 2023’te başlattığı Gazze saldırıları, Arap ülkeleri ile İsrail arasındaki normalleşme sürecini durdurdu. Saldırılarda binlerce Filistinli hayatını kaybederken, Arap halkı Filistin davasına destek verdi. 

Donald Trump ve NATO

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın NATO’ya ilişkin eleştirileri ve ittifaktan çekilme tehditleri, Ukrayna Savaşı’nın ortasında Avrupa'da şok etkisi yaratmaya devam ediyor. Avrupalı liderler, Trump'ın yeniden başkan olması durumunda Atlantik İttifakı'nın geleceği konusunda endişelerini dile getiriyor.

Gantz ve Eisenkot’un İstifası Netanyahu Hükümetine Yönelik Bir Darbe ve Muhalefet İçin Yeni Bir Ses 

İsrail Savaş Kabinesi üyeleri Benny Gantz ve Gadi Eisenkot, Netanyahu liderliğindeki olağanüstü hal hükümetinden istifa etti. Gantz, Netanyahu'yu Gazze'deki savaş sonrası strateji geliştirmemekle suçlarken, Eisenkot da alınan kararların ülkenin çıkarlarına uygun olmadığını belirtti.

Sudan “Nairobi Deklarasyonu” Çatışmanın Çözümüne Mi, Yoksa Artmasına Mı Yol Açacak 

Sudan’da Sivil Demokratik Güçler Koordinasyonu (Tekaddum) lideri Abdullah Hamduk’un, Sudan Halk Kurtuluş Hareketi ile imzaladığı “Nairobi Deklarasyonu” tüm dinler, kültürler ve kimliklere eşit mesafede duran, partizan olmayan ‘laik bir devlet’ kurulmasını öngörüyor. Anlaşmanın bazı şartlarına ilişkin maddeler ise Sudan’da tartışmalara yol açtı. 

Soykırıma Destek Ulusal Mahkemelere Konu Oluyor

Dr. Abdullah Musab Şahin, İsrail’e destek veren siyasetçilere karşı ABD ve İngiltere'de açılan davaların hukuki boyutlarını ve olası yansımalarını değerlendirdi.

Moskova'daki Crocus Belediye Binası Terör Olayının Arkasındaki Süreç

Araştırmacı Fatih Kocaibiş, Moskova'da gerçekleşen Crocus Belediye Binası’na yapılan terör saldırısının detaylarını, saldırıya giden süreci ve siyasi sonuçlarını Fokus+ için inceledi.

Filistin Yönetimi ile İsrail Arasındaki Ortak Çıkar

Filistin Yönetimi ile İsrail arasındaki güvenlik koordinasyonunun durdurulması gerektiği yönündeki görüşler yeniden gündeme geldi. Analistler ise günümüzde güvenlik koordinasyonunun her iki tarafın da ortak çıkarı haline geldiğine inanıyor. 

Mısır, İsrail’in Refah Sınır Kapısı Üzerindeki Kontrolünü Reddediyor

Kahire, İsrail'in Gazze sınır kapısındaki kontrolünü sürdükçe Refah Sınır Kapısı'nı açmayı reddediyor. ABD'nin üçlü yönetim önerisi tartışılırken, Mısır ise Gazze'deki insani krizden İsrail'i sorumlu tutuyor.

Filistin-İsrail Müzakereleri yahut İsrail’in Kolonyal Kördüğümü

İran Araştırmaları Merkezi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Afacan, İsrail ile Filistin arasındaki müzakereler için on yıllardır İsrail’in ‘barış’tan yana olmadığını vurguladı.

Irak-Suriye Arasında İmzalanan Anlaşmalar Neden Yıllardır Uygulanmıyor

Irak ve Suriye hükümetlerinin 2018’den bu yana imzaladığı birçok anlaşma, tekrarlanan içerikleri ve uygulama zorluklarıyla dikkat çekiyor. Öte yandan, anlaşmaların uygulanmamasının ardında, İran destekli milisler, devletlerin zayıflaması ve bölgesel su paylaşımı gibi karmaşık faktörler yatıyor.

Husiler “Velayet-i Fakih” Sistemini İran’dan Nasıl İthal Etti

Araştırmacı Nabil Albokairi, Yemen'deki Husi hareketinin ideolojik ve siyasi yapısını, Husilerin Yemen'deki siyasi otoritesinin mahiyeti ve İran'la olan ideolojik bağlarını Fokus+ için inceledi.

Refah’ın İşgali: İsrail’in Saldırısının Arka Planı ve Sınırları

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümeti, Refah’ın işgaline ilişkin uluslararası uyarılara rağmen 6 Mayıs'ta Refah şehrinin doğu mahallelerine yönelik "sınırlı bir askeri operasyon" başlattı. İsrail-ABD ilişkilerindeki gerilim ve Netanyahu hükümetinin Refah’a saldırı konusundaki ısrarı öne çıkıyor.