Tarihteki En Uzun Savaş Hangisidir? 

Fokus+
 Tarihteki En Uzun Savaş Hangisidir? 
19 Şubat 2024

Tarihteki en uzun savaş, Müslümanlar ile İspanyol ve Portekiz orduları arasında gerçekleşen savaşlardır. Bu savaşlar, 700 yıldan daha uzun bir süre devam etti. Savaşın sonunda ise İspanyol ve Portekiz güçleri Endülüs'ü ele geçirmeyi başardı.   

20. yüzyılın en uzun savaşı hangisidir?  

Irak-İran Savaşı, 8 yıl süren ve 20. yüzyıl boyunca gerçekleşen en uzun savaş olma özelliği taşıyor. Birinci Dünya Savaşı'ndan yaklaşık 4 yıl, İkinci Dünya Savaşı'ndan ise yaklaşık 2 yıl fazla devam etti. Savaşta büyük yıkımlara sebep olan kimyasal silahlar kullanıldı.  

Arap tarihindeki en uzun savaş hangisidir?  

Arap tarihindeki en uzun savaş, 40 yıl süren "Basus" savaşıdır. Bu savaşın lideri Zir Salim, kardeşinin ölümü nedeniyle kabileler arasında başlayan acımasız bir savaşa neden oldu.  Araplar arasında yıllar süren birçok uzun savaş daha vardır; Bunlardan en ünlüleri Dâhis ve Gubrâ savaşlarıdır.  

Modern asırdaki en uzun iç savaş hangisidir?  

 Myanmar'daki çatışma, modern tarihteki en uzun iç savaş olarak kabul edilir. 60 yılı aşan bu çatışma hâlâ sona ermedi. Bu savaş binlerce kurbanın ortaya çıkmasına neden oldu. Araştırmalara göre, Myanmar’ın yerel olarak ürettiği silahları yurtdışına ihraç etmeden kendi halkına karşı kullanması yani iç savaşın devamlılığını sağlamak için silah üretmesi dikkate değer.   

İnsanlık tarihindeki en kanlı savaş hangisidir?  

 2. Dünya Savaşı, on milyona ulaşan kurban sayısıyla insanlık tarihindeki en kanlı savaş olarak kabul edilir.  

21. yüzyıldaki en kanlı savaşlar nelerdir?  

  1. İkinci Kongo Savaşı: 1998 yılında başlayan ve 2003 yılına kadar devam eden bu savaş, yaklaşık 3 milyon kişinin ölümüne neden oldu. 21. yüzyılın en kanlı savaşıdır.  
  2. Suriye İç Savaşı: 2011'de başlayan ve hala devam eden bu savaş, yüz binlerce insanın ölmesine, çok sayıda insanın yaralanmasına ve mülteci olmasına yol açtı.  
  3. Darfur Savaşı: 2003 yılında başlayan savaş, 300.000 kişinin ölümüne ve 3 milyon kişinin mülteci olmasına yol açtı. 21. yüzyılın en kanlı savaşlarından biridir. 
  4. Irak Savaşı: 2003 yılında ABD'nin Saddam Hüseyin rejimini devirmek amacıyla başlattığı bu savaş, binlerce insanın ölümüne neden oldu.  
  5. Afganistan Savaşı: 2001 yılında ABD'nin liderliğinde başlayan ve 20 yıl süren bu savaş, 170.000'den fazla Afgan sivilin ölümüne ve milyonlarca insanın mülteci olmasına neden oldu.  2021'de ABD'nin çekilmesiyle sona eren savaş, Taliban’ın tekrar iktidara gelmesine sebep oldu.   
Popüler Haberler
İsrail, Bölge Ülkelerine İran'a Karşı Misillemeden Zarar Görmeyeceklerine Dair Teminat Verdi

İsrail devlet televizyonuna göre, İsrail hükümeti İran'a karşı yapılacak misillemelerden zarar görmeyeceklerine dair bölge ülkelerine güvence sağladı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Katar’a Gidiyor

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Bakan Hakan Fidan'ın 17 Nisan 2024 tarihinde Katar'a yapacağı resmi ziyareti duyurdu.

15MANS_WEB_-_İran-_İsrail_İlişkilerinde_Kontrollü_Gerilim_Sistem_Hatası_Verdi_Mustafa_Öztop (1).jpg

İran ve İsrail arasındaki "kontrollü gerilim" Kasım Süleymani suikasti ile yeni bir döneme girdi. İran'ın stratejik sabrı ve bölgedeki inandırıcılık kaybı yeni zorlukları beraberinde getirdi. Bu gerilimin somut gerçeklerle yüzleşme…

Türk Kızılayından Gazze’ye İyilik Köprüsü

Gazze Şeridi’ne gidecek olan 3 bin 774 tonluk insani yardım malzemesi, Türk Kızılayın “9. İyilik Gemisi” ne yüklendi. Mersin’den yarın hareket edecek gemi, 40 saatlik bir yolculuğun ardından El-Ariş Limanı’na varacak ve malzemeler Filistin Kızılayına…

İç Savaşın Yaşandığı Sudan'da Her Gün 20 Bin Kişi Evini Terk Ediyor

BM Uluslararası Göç Örgütü (IOM) iç savaşın yaşandığı Sudan'da yarısı çocuk olmak üzere 20 bin kişin evlerini terk etmek zorunda kaldığını bildirdi. Ülke liderleri ise “harekete geçme” çağrısında bulundu.