Dünyanın En Uzun Deniz Köprüsü Nerede? 

Fokus+
Dünyanın En Uzun Deniz Köprüsü Nerede
5 Şubat 2024

Hong Kong - Zhuhai - Macau Köprüsü, dünyanın en uzun deniz köprüsü olarak kabul ediliyor. Köprünün inşaatına 2009’da başlandı. 24 Ekim 2018'de açılan köprü, Çin’in doğusundaki Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ni, Batı'daki Makao Özel İdari Bölgesi’ne ve Zhuhai kentine bağlıyor.  

İnci Nehri (Pearl River) Deltası boyunca uzanan Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü, yaklaşık 55 kilometre uzunluğunda. İnşaat maliyeti 20 milyar doları bulan köprünün tasarımı ve inşa süreci 14 yıl sürdü.   

İki yapay adayı birbirine bağlayan ve bir deniz tüneline sahip olan köprü, 6,7 kilometre uzunluğunda ve ağır nakliye araçlarına uyum sağlayacak şekilde tasarlandı.  

Dünyanın en uzun deniz köprüsünün önemi nedir?  

Hong Kong - Zhuhai - Macau Köprüsü, Çin anakarasını komşu şehirlerle birleştirip, seyahat süresini 3 saatten yarım saate kadar düşürüyor. Birbirine bağlanan şehirlerde kalkınma projeleri geliştiriyor, turizm ve sanayi faaliyetlerini destekliyor. Böylece ana karadaki bölgelerle komşu şehirler arasındaki ilişkileri güçlendiriyor.  

Arap coğrafyasındaki en uzun deniz köprüsü hangisi?  

Kuveyt’teki Şeyh Câbir el-Ahmed es-Sabah Köprüsü, Arap coğrafyasının en uzun deniz köprüsü. Bu köprü, beş yıllık planlama ve inşaat sürecinin ardından Mayıs 2019'da açıldı. Maliyeti 3 milyar doları aşan köprünün uzunluğu ise 48 kilometre.  

Şeyh Cabir El Ahmed Es-Sabah Köprüsü, ülke ekonomisini geliştirmek ve ülkeyi sadece petrolle sınırlamadan uluslararası bir ticaret merkezine dönüştürmek için yeni bir pencere olması amacıyla inşa edildi. Yaklaşık yüzde 75'i (36 kilometre) su üzerinde olan köprü, eğlence ve turizm sektörüne destek amacıyla inşa edilen iki yapay adanın üzerinden geçiyor. Köprü aynı zamanda seyahat süresinden tasarruf edilebilmesi, Kuveyt ve körfezin kuzey kıyısındaki el-Harir şehri arasındaki ulaşımı iyileştirmesi gibi özellikleriyle de ön plana çıkıyor. 

Popüler Haberler
İsrail, Bölge Ülkelerine İran'a Karşı Misillemeden Zarar Görmeyeceklerine Dair Teminat Verdi

İsrail devlet televizyonuna göre, İsrail hükümeti İran'a karşı yapılacak misillemelerden zarar görmeyeceklerine dair bölge ülkelerine güvence sağladı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Katar’a Gidiyor

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Bakan Hakan Fidan'ın 17 Nisan 2024 tarihinde Katar'a yapacağı resmi ziyareti duyurdu.

15MANS_WEB_-_İran-_İsrail_İlişkilerinde_Kontrollü_Gerilim_Sistem_Hatası_Verdi_Mustafa_Öztop (1).jpg

İran ve İsrail arasındaki "kontrollü gerilim" Kasım Süleymani suikasti ile yeni bir döneme girdi. İran'ın stratejik sabrı ve bölgedeki inandırıcılık kaybı yeni zorlukları beraberinde getirdi. Bu gerilimin somut gerçeklerle yüzleşme…

Türk Kızılayından Gazze’ye İyilik Köprüsü

Gazze Şeridi’ne gidecek olan 3 bin 774 tonluk insani yardım malzemesi, Türk Kızılayın “9. İyilik Gemisi” ne yüklendi. Mersin’den yarın hareket edecek gemi, 40 saatlik bir yolculuğun ardından El-Ariş Limanı’na varacak ve malzemeler Filistin Kızılayına…

İç Savaşın Yaşandığı Sudan'da Her Gün 20 Bin Kişi Evini Terk Ediyor

BM Uluslararası Göç Örgütü (IOM) iç savaşın yaşandığı Sudan'da yarısı çocuk olmak üzere 20 bin kişin evlerini terk etmek zorunda kaldığını bildirdi. Ülke liderleri ise “harekete geçme” çağrısında bulundu.