Dünyanın En Eski Başkenti  Hangisidir?

Fokus+
Dünyanın En Eski Başkenti Hangisi?
19 Şubat 2024

Guinness Rekorlar Kitabı'na göre tarihin en eski başkenti olan Şam, M.Ö. 2500 yılından beri insanların yaşayageldiği bir şehirdir. Tarih boyunca farklı kişiler tarafından Doğu’nun incisi diye isimlendirilen Şam, kendisinde 8. YY’da inşa edilen Emevi Camii gibi İslami eserler barındırdığı gibi Roma ve Helenistik dönemden de birçok kalıntıyı bünyesinde bulunduruyor.  

Şehrin asıl ismi Dımaşk olup antik “Dimashka” kelimesinden gelmektedir. Sami dillerinden daha da eskiye dayanan bu kelime, şehrin tarihinin ne kadar köklü olduğunu gösteriyor.  

Dımaşk bizde Şam diye bilinse de aslında Şam kelimesi Levant diye bilinen ve Türkiye’nin güneydoğusu, Suriye, Lübnan, Ürdün, Filistin ve Mısır'ın bir kısmını kapsayan bölgenin adıdır. Bu topraklardan birçok devlet ve imparatorluk geçmiştir. Romalılar, Emeviler, Selçuklular, Moğollar, Osmanlılar, Farslar ve Fransızlar bunlardan bazılarıdır.  

Dünyanın diğer en eski şehirleri hangileridir?  

Atina: Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Atina aynı zamanda ikinci en eski başkenttir. M.Ö. 3000 senelerine uzanmaktadır.  

Kudüs: Tarihi M.Ö. 3000 senelerine giden Kudüs de en eski başkentler arasındadır.  

Beyrut: Lübnan Cumhuriyeti’nin başkenti Beyrut da yaklaşık 5000 sene öncesine kadar insan izine rastlayabildiğimiz şehirler arasındadır.  

Lizbon: Günümüz Portekiz’inin başkenti Lizbon’un tarihi de M.Ö. 1200 senesine kadar uzanmaktadır.  

Pekin: Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Pekin M.Ö. 1100 senelerine dayanmaktadır. Ve dünyanın en eski 6. başkenti sırasındadır.  

Erivan: Dünyanın en eski 7. başkenti olan Erivan’ın tarihi M.Ö. 800’lü yıllara kadar uzanmakta olup şu an Ermenistan’ın başkentidir.  

Roma: Günümüzde İtalya’nın başkenti olan Roma M.Ö. 753 senesine dayanır ve en eski 8. Başkent sırasındadır.  

Delhi: Dünyadaki 9. en eski başkent sırasında bulunan, Hindistan’ın başkenti Delhi’nin tarihi de M.Ö. 700’lü yıllara uzanıyor. 

Kahire: Mısır’ın başkenti Kahire ise dünyadaki en eski başkentler sıralamasında 10’uncu, Arap ülkeleri arasında ise 4’üncü sırada bulunuyor.   

Popüler Haberler
İsrail, Bölge Ülkelerine İran'a Karşı Misillemeden Zarar Görmeyeceklerine Dair Teminat Verdi

İsrail devlet televizyonuna göre, İsrail hükümeti İran'a karşı yapılacak misillemelerden zarar görmeyeceklerine dair bölge ülkelerine güvence sağladı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Katar’a Gidiyor

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Bakan Hakan Fidan'ın 17 Nisan 2024 tarihinde Katar'a yapacağı resmi ziyareti duyurdu.

15MANS_WEB_-_İran-_İsrail_İlişkilerinde_Kontrollü_Gerilim_Sistem_Hatası_Verdi_Mustafa_Öztop (1).jpg

İran ve İsrail arasındaki "kontrollü gerilim" Kasım Süleymani suikasti ile yeni bir döneme girdi. İran'ın stratejik sabrı ve bölgedeki inandırıcılık kaybı yeni zorlukları beraberinde getirdi. Bu gerilimin somut gerçeklerle yüzleşme…

Türk Kızılayından Gazze’ye İyilik Köprüsü

Gazze Şeridi’ne gidecek olan 3 bin 774 tonluk insani yardım malzemesi, Türk Kızılayın “9. İyilik Gemisi” ne yüklendi. Mersin’den yarın hareket edecek gemi, 40 saatlik bir yolculuğun ardından El-Ariş Limanı’na varacak ve malzemeler Filistin Kızılayına…

İç Savaşın Yaşandığı Sudan'da Her Gün 20 Bin Kişi Evini Terk Ediyor

BM Uluslararası Göç Örgütü (IOM) iç savaşın yaşandığı Sudan'da yarısı çocuk olmak üzere 20 bin kişin evlerini terk etmek zorunda kaldığını bildirdi. Ülke liderleri ise “harekete geçme” çağrısında bulundu.