Dünyada İlk Üretilen Otomobil Hangisi? 

Fokus+
ما هي أول سيارة صنعت في العالم؟--DÜNYADA İLK ÜRETİLEN OTOMOBİL HANGİSİ
5 Şubat 2024

Dünyada ilk üretilen otomobil, Fransız Joseph Nicolas Cugnot tarafından 1769'da icat edilen buharlı bir arabadır. Bu araçta, günümüzde kullandığımız içten yanmalı motor yerine buharlı motor kullanılıyordu ve saatte sadece birkaç kilometre hız yapabiliyordu. Suyunu takviye edebilmek için sık sık durması gerekiyordu.  

Otomobil endüstrisi tarihinin kilometre taşları    

Elektrikli otomobilin icadı: İlk elektrikli otomobil 1832-1839 yılları arasında İskoçya'da Robert Anderson tarafından icat edildi.  

İçten yanmalı otomobil: İçten yanmalı motora sahip ilk otomobil, Alman Karl Benz tarafından 1885-1886 yılları arasında icat edilerek, patenti tescil edildi.  

İlk dört tekerlekli, dört zamanlı motorlu araç: Dört tekerlekli ve dört zamanlı motorlu otomobil ilk defa Alman mühendis Gottlieb Wilhelm Daimler ve Wilhelm Maybach tarafından 1886 yılında icat edildi.   

Porsche'nin ilk hibrit otomobili tanıtımı: 1900 yılında Alman Porsche firması, Paris Dünya Fuarı'nda ilk hibrit aracını tanıttı. Benzinle çalışan bu araç, elektrik üreten iki küçük motora sahipti ancak oldukça pahalıydı.  

Otomatik marş motorunun icadı: İlk başlarda araç sahipleri, motoru araçtan inip eliyle çevirerek, yani manuel olarak çalıştırmak zorundaydı, ancak Amerikan şirketi Cadillac 1912'de ilk marş motorunu icat etti.  

Montaj hatlarının icadı: Başlangıçta otomobil üretimi düşük miktarlardaydı. Ancak Henry Ford 1913 yılında montaj hatlarını icat ederek üretim hızını büyük ölçüde artırdı.  

İlk önden çekişli otomobilin icadı ve seri üretime girişi: André Citroën tarafından tasarlanan Citroën Traction Avant, 1934 yılında piyasaya sürüldü ve seri üretimi yapılan ilk önden çekişli araba oldu.  

İlk Jeepin tanıtımı: Birinci Dünya Savaşı sırasında, Wells-Overland şirketi, 1940 yılında ABD Ordusu tarafından kullanılmak üzere ilk jeepi tanıttı ve daha sonra şirket sivil jeep modellerini üretmeye başladı.  

Emniyet kemeri: Günümüzde kullanılan üç noktalı emniyet kemeri 1959 yılında Volvo tarafından icat edilmiştir.  

İlk karbon fiber yarış otomobili: McLaren, 1981 yılında karbon fiberden üretilmiş ilk spor otomobilini üretmeyi başardı. Daha sonra bu arabalar tanınmaya başladı.  

Toyota Prius'un piyasaya çıkışı: Dünyanın öne çıkan hibrit otomobillerinden biri olan Toyota Prius, ilk kez 1997 yılında Japonya topraklarında piyasaya sürüldü, yakıt tasarrufluydu ancak tasarım bakımından zayıftı.  

Tesla model S'in piyasaya çıkışı: 2012 yılında Amerikan şirketi Tesla, yakıt yerine elektrikle çalışan, sportif performansıyla dünyayı kendine hayran bırakan Model S'i piyasaya sürdü. Bu otomobil, üstün performansının yanı sıra şık bir tasarıma da sahipti.  

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşması: Günümüzde dünyanın çeşitli yerlerinde elektrikli otomobillerin yaygınlaşması ciddi oranda arttı. Şirketler benzinli ve dizel otomobiller yerine elektrikli araçların kullanmayı tercih ediyorlar. Türk üretimi olan“TOGG” bu elektrikli otomobillerin önde gelenlerinden biri.

Popüler Haberler
İsrail, Bölge Ülkelerine İran'a Karşı Misillemeden Zarar Görmeyeceklerine Dair Teminat Verdi

İsrail devlet televizyonuna göre, İsrail hükümeti İran'a karşı yapılacak misillemelerden zarar görmeyeceklerine dair bölge ülkelerine güvence sağladı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Katar’a Gidiyor

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Bakan Hakan Fidan'ın 17 Nisan 2024 tarihinde Katar'a yapacağı resmi ziyareti duyurdu.

15MANS_WEB_-_İran-_İsrail_İlişkilerinde_Kontrollü_Gerilim_Sistem_Hatası_Verdi_Mustafa_Öztop (1).jpg

İran ve İsrail arasındaki "kontrollü gerilim" Kasım Süleymani suikasti ile yeni bir döneme girdi. İran'ın stratejik sabrı ve bölgedeki inandırıcılık kaybı yeni zorlukları beraberinde getirdi. Bu gerilimin somut gerçeklerle yüzleşme…

Türk Kızılayından Gazze’ye İyilik Köprüsü

Gazze Şeridi’ne gidecek olan 3 bin 774 tonluk insani yardım malzemesi, Türk Kızılayın “9. İyilik Gemisi” ne yüklendi. Mersin’den yarın hareket edecek gemi, 40 saatlik bir yolculuğun ardından El-Ariş Limanı’na varacak ve malzemeler Filistin Kızılayına…

İç Savaşın Yaşandığı Sudan'da Her Gün 20 Bin Kişi Evini Terk Ediyor

BM Uluslararası Göç Örgütü (IOM) iç savaşın yaşandığı Sudan'da yarısı çocuk olmak üzere 20 bin kişin evlerini terk etmek zorunda kaldığını bildirdi. Ülke liderleri ise “harekete geçme” çağrısında bulundu.