Kahire’de Gerçekleşecek Arap Zirvesine Blinken de Katılıyor: Şimdi Ne Olacak?

Kahire’de Gerçekleşecek Arap Zirvesine Blinken de Katılıyor
21 Mart 2024

Resmi Mısır kanalları, bugün Suudi Arabistan, Mısır, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün’ün dışişleribakanlarıyla düzenlenecek toplantıya, Kahire’nin ev sahipliği yapacağını duyurdu. Filistin Kurtuluş Örgütü İcra Komitesi Sekreteri Hüseyin eş-Şeyh’in de katılacağı toplantıya ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken eşlik edecek. 

Bir aydan kısa bir sürede bölgeyi ikinci kez ziyaret eden Blinken, Arapların da desteğini alacağı bir anlaşma ile savaşı sona erdirip bir Filistin Devleti kurmayı hedefliyor. Bunun karşılığında Arap liderlerden istenen ise İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi. 

Altılı zirvenin arka planı 


Ayrıntıları hakkında bilgi verilmeyen toplantıda Gazze Şeridi’nde bir an önce gerçekleşmesi istenen ateşkesin konuşulacağı tahmin ediliyor. Zira Mısırlı güvenlik kaynaklarının belirttiğine göre Arap ülkeleri, siyasi alandaki Filistin-İsrail çatışmasını ve esir krizini sonlandırmak üzere ateşkes önerilerini değerlendirecek. 

Filistinli kaynaklar, söz konusu toplantının “Arap Barış Girişimine” dayandığını ve savaşın bitirilmesi karşılığında tüm Arap devletlerinin İsrail ile barışçıl ilişkiler geliştirmesini hedeflediğini belirtti. 

Blinken’ın ziyaretinin rotası ve amacı 


Antony Blinken Orta Doğu’yu altıncı kez ziyaret ediyor. ABD ile İsrail arasında bir gerginlik olduğu söylenirken, Blinken Gazze’de ateşkes sağlanması için çalışacak. 

Ziyaretine Suudi Arabistan’dan başlayan Blinken, Veliaht Prens Muhammed Bin Selman ile görüşmesinin ardından şöyle bir tweet paylaştı:

“Suudi Veliahd Prens Muhammed Bin Selman ve Dışişleri Bakanı Faysal Bin Ferhan ile görüşerek, Gazze’deki insani krizi ve Filistinlilere acil yardım ulaştırılması için sarfedilen çabaları konuştum.” 

Bunun yanında Blinken, ABD’nin bölgede “kalıcı barış ve güvenliğe” bağlı kalacağını da belirtti.  

Kahire’ye varmasının ardından Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile görüşecek olan Blinken, ardından diğer Arap bakanlar ile bir araya gelecek.  

ABD Dışişleri Bakanlığı çarşamba günü bir açıklama yaparak Blinken’in savaş sonrası Gazze’nin durumu için planlama ve koordinasyon çalışmaları yürüteceğini belirtti. Hamas’ın Gazze’de iktidar olmasının engelleneceğine değinilen açıklamada, 7 Ekim gibi bir olayın asla tekrarlanmayacağına işaret edildi. Ayrıca Blinken’ın, Husiler tarafından ticaret gemilerine yapılan saldırıların engellenmesi ve Kızıl Deniz ile Aden Körfezi’nde güvenliğin hâkim olması için baskı yapacağı da belirtildi. 

Blinken’ın misyonu önündeki engeller 


ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre Blinken cuma günü de İsrail ile görüşerek esirlerin serbest bırakılmasını ve acil insani yardım ulaştırılmasını kapsayan ateşkes önerilerini konuşacak.  

ABD daha önce 1 milyon 300 bin Gazzelinin sığındığı Refah’a karşı bir askeri operasyon düzenlememesi için İsrail ile anlaşmaya çalışmış ancak Netenyahu, ateşkes girişimlerini reddederek Refah operasyonu konusunda ısrar etmişti.   

Popüler Haberler
İsrail, Bölge Ülkelerine İran'a Karşı Misillemeden Zarar Görmeyeceklerine Dair Teminat Verdi

İsrail devlet televizyonuna göre, İsrail hükümeti İran'a karşı yapılacak misillemelerden zarar görmeyeceklerine dair bölge ülkelerine güvence sağladı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Katar’a Gidiyor

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Bakan Hakan Fidan'ın 17 Nisan 2024 tarihinde Katar'a yapacağı resmi ziyareti duyurdu.

15MANS_WEB_-_İran-_İsrail_İlişkilerinde_Kontrollü_Gerilim_Sistem_Hatası_Verdi_Mustafa_Öztop (1).jpg

İran ve İsrail arasındaki "kontrollü gerilim" Kasım Süleymani suikasti ile yeni bir döneme girdi. İran'ın stratejik sabrı ve bölgedeki inandırıcılık kaybı yeni zorlukları beraberinde getirdi. Bu gerilimin somut gerçeklerle yüzleşme…

Türk Kızılayından Gazze’ye İyilik Köprüsü

Gazze Şeridi’ne gidecek olan 3 bin 774 tonluk insani yardım malzemesi, Türk Kızılayın “9. İyilik Gemisi” ne yüklendi. Mersin’den yarın hareket edecek gemi, 40 saatlik bir yolculuğun ardından El-Ariş Limanı’na varacak ve malzemeler Filistin Kızılayına…

İç Savaşın Yaşandığı Sudan'da Her Gün 20 Bin Kişi Evini Terk Ediyor

BM Uluslararası Göç Örgütü (IOM) iç savaşın yaşandığı Sudan'da yarısı çocuk olmak üzere 20 bin kişin evlerini terk etmek zorunda kaldığını bildirdi. Ülke liderleri ise “harekete geçme” çağrısında bulundu.