İsrail İşgal Güçleri Gazze’nin Kuzeyine Çekiliyor

Çin, Taliban Hükümeti’nin Sunduğu Güven Mektubunu Kabul Etti: Şimdi Ne Olacak?
9 Şubat 2024
  • İsrail çekiliyor  

Görgü tanıkları ve gazeteciler, İsrail işgal güçlerinin Gazze Şeridi'nin kuzeybatı kısmından çekilmesini izledi.  

Vatandaşlar dün sabah İsrail işgal güçlerinin bulunduğu Gazze’nin kuzeydeki doğal sınıra ulaşmayı başardı.   

  • Çatışmalar esnasında  

Kara savaşının başlamasıyla birlikte, Gazze’nin kuzeybatı kısmı İsrail ordusunun işgal ettiği ilk bölgelerden biriydi.  

Daha önce 6 gün süren ateşkes sırasında bile işgal güçleri burayı terk etmemişti.  

Şiddetli çatışmalara ve yoğun bombardımana sahne olan bu bölgeye, şehit ve yaralıları almak için ambulanslar ulaşamamıştı.  

  • Olası gelişmeler  

İsrail medyasının aktardığı bilgilere göre bu geri çekilme, Hamas hareketinin önderlik ettiği Filistin direniş grupları ile İsrail hükümeti arasındaki müzakereler çerçevesinde gerçekleşiyor. Bu müzakereler Gazze’ye yönelik saldırıların durdurulmasını ve iki taraf arasında esirlerin takas edilmesini kapsıyor.   

Arabulucular, Mısır'ın Gazze ile sınırı olan Philadelphia koridoru ve Refah sınır kapısı bölgelerinde İsrail'e garanti vermesi koşuluyla, İsrail’in devam eden müzakere sürecine zarar verebilecek herhangi bir "eylemde" bulunmamasını istedi.  

Askeri analistler, bu geri çekilmeyi Gazze’nin güneyindeki Philadelphia eksenini yeniden işgal etmek ve Gazze'yi Mısır'dan tamamen izole etmek için İsrail’in gerçekleştirdiği kara operasyonunun bir sonraki aşaması olarak değerlendiriyorlar; bu da Refah sakinlerinin sınır dışı edilmesini ve yerinden edilenlerin tekrar kuzeye yerleştirilmesi anlamına geliyor.  

  • Mısır- İsrail görüşmeleri  

Amerikan web sitesi Axios, geçen Salı günü, İsrail İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet’in direktörü Ronen Bar'ın Pazartesi günü Mısır'ın başkenti Kahire'yi ziyaret ettiğini ve bu sırada Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil ile görüştüğünü açıkladı.  İsrail'in iddiasına göre, bu görüşme sırasında Mısır ve İsrail arasındaki Philadelphia sınır ekseni dosyası ele alındı. Ayrıca, Mısır ve İsrail'in, Gazze'ye silah kaçakçılığını önlemek için birlikte çalışması gündeme geldi.  

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze'nin Mısır sınırı boyunca yer alan "Philadelphia eksenine”, daha önce birçok kez kapsamlı bir askeri kontrol uygulanması gerektiğini vurgulamıştı.   

  

 

Popüler Haberler
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde Ordu, Darbe Teşebbüsünü Engelledi

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde, ordu, sabah saatlerinde başlayan bir darbe girişiminin güvenlik güçleri tarafından bastırıldığını duyurdu.

Myanmar'daki Çatışmalar, Arakanlı Müslümanları Tekrar Yerlerinden Ediyor

Myanmar'da yerinden edilen ve Bangladeş sınırındaki Buthidaung kentine sığınan binlerce Arakanlı Müslüman (Rohingya), ordu ile etnik silahlı gruplar arasında artan çatışmalardan dolayı kenti terk etmek zorunda kalıyor.

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Konvoyunda Bulunan Bir Helikopter Kaza Yaptı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin konvoyundaki helikopterlerden birinin kaza yaptığı bildirildi.

Kuveyt'in Turistik Cazibe Merkezi Üçüz Kuleler

Seyir küreleriyle süslenmiş benzersiz tasarıma sahip üçüz kuleler günümüzde Kuveyt'in simgeleri arasında yer alıyor.

Umman'ın Tarihine Tanıklık El Alem Sarayı'nın 200 Yıllık Hikayesi

Umman'ın başkenti Muskat'taki El Alem Sarayı, ülkenin tarihine şahitlik eden, kentin en önemli sembollerinden sayılıyor ve 200 yılı aşkın bir tarihi olan saray Sultan Kabus'un önemli misafirlerini ağırlıyor.