ABD Temsilciler Meclisi Esed’le Normalleşmeyi Yasaklayan Yasayı Onayladı: Şimdi Ne Olacak?

ABD Temsilciler Meclisi Esed’le Normalleşmeyi Yasaklayan Yasayı Onayladı: Şimdi Ne Olacak?
16 Şubat 2024

ABD Temsilciler Meclisi, Beşşar Esed'le iş yapılmasını yasaklayan ve 2019 sonunda kabul edilen Sezar Yaptırım Yasası'nın genişletilmesine yönelik bazı kararları içeren bir tasarıyı onayladı.  

Suriye İçin Amerikan Koalisyonu (ACS) Siyasi Planlama Sorumlusu MuhammedGanem, X platformu üzerinden yayınladığı gönderide Temsilciler Meclisi'nin 389 lehte ve 32 aleyhte bir oy oranıyla tasarıyı kabul ettiğini duyurdu. 

Ganem sözlerine şöyle devam etti: “Suriye İçin Amerikan Koalisyonu, geçtiğimiz 13 ay boyunca sürdürdüğü çağrılara ve nidalara cevap veren Suriye-Amerikan gençliğine müteşekkirdir. Onların bu icabetleri sadece ABD-Suriye ilişkilerinde değil, aynı zamanda devrimin başladığı ilk yıldan itibaren Suriye-Amerikan halkının verdiği çabalar noktasında bir dönüm noktasıdır.”

Ganem, tasarının kabul edilmesinin "mevcut ve gelecekteki ABD yönetimlerine ve tüm dünyaya, her iki tarafın da Esed rejimine karşı yürürlükteki tüm yasaları uygulamaya kararlı olduğu, bunun bir oldubitti olarak dayatılmasına izin vermeyecekleri ve Suriye'yi içinde bulunduğu krizden çıkarıp daha iyi bir geleceğe taşıyacak tek çözümün Suriyelilerin Esed'in şahsından ve onun unutulması ya da affedilmesi mümkün olmayan kanlı mirasından uzak ortak bir proje üzerinde bir araya gelmeleri olduğu yönünde güçlü bir mesaj" olduğuna inanıyor. 

Ayrıca “Kongre’den geçen yasa sayısının modern ABD tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir biçimde az olduğunu, dolayısıyla Cumhuriyetçi ve Demokratların Esed rejimiyle normalleşmeye karşı bir yasa tasarısı üzerinde anlaşmalarının, sadece Esed’in şahsını rehabilite etmenin ve dönüştürmenin imkansızlığına değil aynı zamanda Suriye-Amerikan toplumunun örgütlü siyasi çalışmalarının ve nüfuzunun büyüdüğüne de bir kanıt olduğunu” ifade etti. 

Daha önce ise Ganem, "kötü bir proje olduğu için tasarıyı engellemeye ve Temsilciler Meclisi'nden geçirmemeye çalışan birçok kuruluş ve ülke olduğunu" söylemişti. 

  • Şimdi ne olacak? 

"2023 Esad Rejimi ile Normalleşme Karşıtı Yasa" olarak da bilinen yasa, Esed rejimi veya Esed’in başında bulunabileceği herhangi bir hükümet ile ilişkilerin resmi olarak tanınmasını veya normalleştirilmesini yasaklıyor. Yasa, 2019'da Sezar Yasası'nın kabul edilmesinden bu yana Suriye ile ilgili en güçlü mevzuat parçalarından biri. 

Konumuz olan tasarı Sezar Yasasını genişletiyor, Esed rejiminin kontrolündeki bölgelerde yeniden inşayı engelliyor ve rejim ile BAE, Suudi Arabistan ve Ürdün dahil olmak üzere Arap hükümetlerinin temsilcileri arasındaki diplomatik görüşmelerin tam bir listesini oluşturuyor.  

Kararın yürürlüğe girebilmesi için Kongre (Temsilciler Meclisi ve Senato) tarafından onaylanması ve ardından imzalaması için ABD Başkanı Joe Biden'ın ofisine gönderilmesi gerekiyor, ki Kongre'de onaylanması halinde sürecin bu yılın sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. 

Popüler Haberler
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde Ordu, Darbe Teşebbüsünü Engelledi

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde, ordu, sabah saatlerinde başlayan bir darbe girişiminin güvenlik güçleri tarafından bastırıldığını duyurdu.

Myanmar'daki Çatışmalar, Arakanlı Müslümanları Tekrar Yerlerinden Ediyor

Myanmar'da yerinden edilen ve Bangladeş sınırındaki Buthidaung kentine sığınan binlerce Arakanlı Müslüman (Rohingya), ordu ile etnik silahlı gruplar arasında artan çatışmalardan dolayı kenti terk etmek zorunda kalıyor.

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Konvoyunda Bulunan Bir Helikopter Kaza Yaptı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin konvoyundaki helikopterlerden birinin kaza yaptığı bildirildi.

Kuveyt'in Turistik Cazibe Merkezi Üçüz Kuleler

Seyir küreleriyle süslenmiş benzersiz tasarıma sahip üçüz kuleler günümüzde Kuveyt'in simgeleri arasında yer alıyor.

Umman'ın Tarihine Tanıklık El Alem Sarayı'nın 200 Yıllık Hikayesi

Umman'ın başkenti Muskat'taki El Alem Sarayı, ülkenin tarihine şahitlik eden, kentin en önemli sembollerinden sayılıyor ve 200 yılı aşkın bir tarihi olan saray Sultan Kabus'un önemli misafirlerini ağırlıyor.