Dünya Basınında Türkiye Yerel Seçimleri

Türkiye’nin 31 Mart 2024 yerel seçim sonuçları, dünya basınında büyük yankı uyandırdı. CHP’nin İstanbul ve Ankara’daki zaferi ve AK Parti’nin kayıpları, uluslararası medya tarafından “Erdoğan’ın iktidar partisine beklenmedik darbe” ve “muhalefetin şaşırtıcı başarısı” olarak nitelendirildi.
Dünya Basınında Türkiye Yerel Seçimleri
1 Nisan 2024

Türkiye’nin 31 Mart 2024 yerel seçimleri, dünya basınında geniş bir yankı uyandırdı. Uluslararası haber ajansları ve gazeteler, katılım oranının yüzde 78.52 olduğu seçimlerde CHP’nin başarısına ve AK Parti’nin kayıplarına manşetlerinde geniş bir şekilde yer 

İstanbul’da, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) adayı Ekrem İmamoğlu’nun galibiyeti, özellikle dikkat çeken bir konu oldu. Seçim sonuçları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisi AK Parti için bir dönüm noktası olarak nitelendirilirken, CHP 1977’den bu yana ilk kez en çok oyu alarak birinci parti oldu.

 

“Seçmen Erdoğan’a sırtını döndü”

İngiltere merkezli The Guardian gazetesi, “Türkiye’de ana muhalefet partisi, seçmenin Erdoğan’a sırtını döndüğü seçimlerde ezici bir zafer kazandı” başlıklı haberinde, ana muhalefetin yerel seçimlerde net bir zaferle Recep Tayyip Erdoğan iktidarına beklenmedik bir darbe vurduğunu söylerken, Fransa merkezli AFP haber ajansı, seçimlerin erken sonuçlarına ilişkin "Türkiye'deki kilit seçimlerde muhalefet öne geçiyor: İlk kısmi sonuçlar" ifadesinde bulundu. 

“Muhalefet Erdoğan’ı şaşkına çevirdi”

İngiltere merkezli kamu yayıncısı BBC ise haberi, “Türkiye yerel seçimleri: Muhalefet Erdoğan’ı tarihi zaferlere şaşkına çevirdi” başlığını atarak okuyucu ile buluşturdu.

 

“Siyasi muhalefetin yıldızı”

Ayrıca, Amerikan New York Times gazetesi, "seçmenlerin ekonomik duruma kızgın olduğu bir ortamda, muhalefetin yerel seçimlerde Türkiye genelinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iktidar partisine karşı kazanımlar elde ettiğini" yazdı. 

Öte yandan, Gazete, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun zaferinin “siyasi muhalefetin yıldızı” statüsünü perçinlediğini söylüyor ve “Çok sayıda Türk, İmamoğlu’nu potansiyel cumhurbaşkanı adayı olarak görüyor” dedi.

“Erdoğan başaramadı”

Alman haber dergisi Der Spiegel, "Erdoğan İstanbul'u geri almak istedi ama başaramadı" manşetiyle yer verdi.

 

“İstanbul ve Ankara’da zafer…”

Katar merkezli Al Jazeera ise seçim sonuçlarının yer aldığı haberde, “Türkiye muhalefeti Erdoğan’a darbe olarak İstanbul ve Ankara’da zafer ilan etti” ifadelerini kullandı.

“Yeniden dirilen muhalefet”

Uluslararası haber ajansı Reuters ise manşette verdiği haberde, “Türkiye’nin yeniden dirilen muhalefeti yerel seçimlerde Erdoğan’ı geride bıraktı” şeklinde başlık attı. 

Popüler Haberler
15MANS_WEB_-_İran-_İsrail_İlişkilerinde_Kontrollü_Gerilim_Sistem_Hatası_Verdi_Mustafa_Öztop (1).jpg

İran ve İsrail arasındaki "kontrollü gerilim" Kasım Süleymani suikasti ile yeni bir döneme girdi. İran'ın stratejik sabrı ve bölgedeki inandırıcılık kaybı yeni zorlukları beraberinde getirdi. Bu gerilimin somut gerçeklerle yüzleşme…

British Museum: İnsanlık Tarihi Burada Saklı 

1753 yılında Londra'da kurulan ve dünyaca meşhur bir müze olan British Museum, geniş koleksiyonuyla dünya tarihine ışık tutuyor. Antik Mısır, Yunan ve Roma dönemlerine ait birçok eseri bünyesinde barındıran müze, aynı zamanda Orta Doğu, Asya, Afrika…

İsrail Saldırganlığı Karşısında “Füze Diplomasisinin” Kısa Tarihi 

İsrail'in geçmişten bugüne uzanan diplomasi taktikleri ve İran ile Hamas arasındaki gerginlik, bölgedeki dengeleri ve uluslararası ilişkileri şekillendiriyor.

İran’ın Caydırıcılık Politikasını Yeniden Tesis Etme Çabası

İran, 1979 İslam Devrimi’nden bu yana uzun bir aranın ardından insansız hava araçları ve balistik füzelerle İsrail’e yönelik ilk doğrudan saldırısını gerçekleştirdi.

7 Ekim'den 13 Nisan'a: İsrail-İran Kapsamlı Mücadelesi

İran, İsrail'e büyük çaplı bir insansız hava aracı, seyir füzesi ve balistik füze saldırısı gerçekleştirdi. İsrail, hava savunma sistemleriyle bu saldırılara karşılık verdi. Bu çatışma, Orta Doğu'daki gerginliği daha da artırarak uluslararası…