Gazze’de Yeniden Yapılanma için Katar Komitesi: Gazze Şeridi Halkını Desteklemeye Yönelik Projeler 

Katar Devleti eski Emiri Şeyh Hamad bin Halife es-Sani, Ekim 2012’de Gazze Şeridi’ne yaptığı ziyaret sırasında, Gazze Şeridi halkına destek olmak amacıyla yardım ve kalkınma projelerini hayata geçirmek üzere daimi bir Katar komitesinin kurulduğunu açıkladı. İlk hibenin değeri ise 407 milyon dolara ulaştı.
Gazze’de Yeniden Yapılanma için Katar Komitesi
22 Şubat 2024

Düzenli olarak çalışmaya başlayan komite, Katar Dışişleri Bakanlığı’nın, Katar Devleti’nin Gazze’nin yeniden imarı için Majesteleri Emir Şeyh Hamad bin Halife es-Sani’nden aldığı ve 2012’den bu yana 1,6 milyar doları aşan hibenin takibini yapıyor. 

Başkanlığını Büyükelçi Mohammed Al-Emadi’nin yaptığı komite, Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere hizmet etmek üzere konut, altyapı, yol, sağlık ve diğer sektörlerde onlarca projeyi hayata geçirdi.  

Komite, amaçlarını gerçekleştirmeye ve Gazze’nin yeniden imarını başarmaya, ablukayı kırmaya ve Filistin toplumunun kentsel gelişime ayak uyduracak şekilde inşa edilmesine ve geliştirilmesine katılabilecek bir neslin yetişmesine yönelik bir ortam oluşturulmasına yardımcı olmaya katkıda bulunmak üzere çeşitli ilgili tarafların çabaları ve imkanlarını seferber edip tüm düzeylerde bir araya getirmeye çalışıyor.  

Komite ayrıca, Gazze Şeridi’nde özellikle inşaat, kalkınma, gençlere ve yeni mezunlara yönelik beceri geliştirme, kişisel ve mesleki gelişim alanlarındaki profesyonellere, teknisyenlere ve çalışanlara büyük çaplı yeniden imar projelerinde iş fırsatları yaratmayı, Gazze Şeridi’ndeki altyapının geliştirilmesi için zorunlu ihtiyaçları sürekli olarak karşılamayı ve Filistin halkının kararlılığını desteklemede bir model olacak bu projelerin ilerleyişini takip etmeyi amaçlıyor. 

Komite projeleri  

Komite, konut, yol ve altyapı projelerinden tarım, sağlık ve diğer alanlardaki projelere kadar 115’ten fazla projeyi hayata geçirerek Gazze Şeridi sakinleri için onlarca önemli ve hayati projenin uygulanması için çalıştı.  

Komite tarafından uygulanan en büyük projelerden biri, 3 aşamada inşa edilen 2464 konut içeren Hamad Bin Khalifa Konut Şehri. Komite ayrıca Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad es-Sani’nin bağışlarının dağıtımını da denetledi. 2018 yılından bu yana Gazze Şeridi vilayetlerindeki muhtaç aileleri desteklemek amacıyla 100 bin aileye 100’er dolar nakit hibe veren ve birkaç yıldır devam eden bu nakit yardımı, Katar ile Birleşmiş Milletler arasında imzalanan bir anlaşma temelinde Birleşmiş Milletler ve Dünya Gıda Programı aracılığıyla yararlanıcılara ödeniyor.  

Bu hibe sayesinde Gazze’deki tek elektrik santrali için iki milyon litre kapasiteli bir yakıt tankı projesi, ayrıca Birleşmiş Milletler ile iş birliği içinde Gazze Şeridi’nden yaklaşık 10 bin yeni mezun ve çalışana geçici iş imkanı sağlayan “iş karşılığı nakit” projesi hayata geçirildi.  

Komite ayrıca Gazze Şeridi halkının koşullarını iyileştirmek amacıyla çeşitli projeleri tamamladı. Bunlardan biri, sağlık sektörüne spesifik bir katkı olarak Refah’ta bulunan Hamad Bin Jassim Genel Hastanesi inşa projesiydi. Toplam bedeli 24 milyon dolar olan 355 yatak kapasiteli projenin ilk etabında 5 milyon dolar ödenek ayrıldı. Ayrıca 1,7 milyon dolar bedelli Noura Rashid Al-Kaabi diyaliz merkezinin kurulması ve donatılması projesi, 80 milyon bedelli dört aşamada planlanan Salahaddin Caddesi inşa projesi ve Han Yunus’taki Rehabilitasyon ve Tedavi Merkezi projesi yürütüldü.  

İsrail saldırıları   

Gazze’de Yeniden Yapılanma için Katar Komitesi binası, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana Gazze Şeridi’nde süregelen savaş sırasında İsrail işgal güçlerinin saldırılarına maruz kaldı. Katar Dışişleri Bakanlığı ve birçok Arap ülkesi, “işgal güçlerinin vahşetini” ve “İsrail’in suçlarına eklenen iğrenç bir savaş suçunu” ifade eden bu saldırıları kınadı.  

Komite tarafından uygulanan ve denetlenen Katar hibesi kapsamındaki birçok proje de İsrail savaş uçakları ve tank mermileri tarafından tahrip edildi, özellikle Hamad Konut Şehri yerle bir edildi ve sakinleri yerlerinden edildi. Sosyal medya platformlarında yayınlanan videolar Han Yunus’taki Hamad Konut Şehri gibi bu projelere verilen zararın bir kısmını gözler önüne serdi.  

Popüler Haberler
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde Ordu, Darbe Teşebbüsünü Engelledi

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde, ordu, sabah saatlerinde başlayan bir darbe girişiminin güvenlik güçleri tarafından bastırıldığını duyurdu.

Myanmar'daki Çatışmalar, Arakanlı Müslümanları Tekrar Yerlerinden Ediyor

Myanmar'da yerinden edilen ve Bangladeş sınırındaki Buthidaung kentine sığınan binlerce Arakanlı Müslüman (Rohingya), ordu ile etnik silahlı gruplar arasında artan çatışmalardan dolayı kenti terk etmek zorunda kalıyor.

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Konvoyunda Bulunan Bir Helikopter Kaza Yaptı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin konvoyundaki helikopterlerden birinin kaza yaptığı bildirildi.

Kuveyt'in Turistik Cazibe Merkezi Üçüz Kuleler

Seyir küreleriyle süslenmiş benzersiz tasarıma sahip üçüz kuleler günümüzde Kuveyt'in simgeleri arasında yer alıyor.

Umman'ın Tarihine Tanıklık El Alem Sarayı'nın 200 Yıllık Hikayesi

Umman'ın başkenti Muskat'taki El Alem Sarayı, ülkenin tarihine şahitlik eden, kentin en önemli sembollerinden sayılıyor ve 200 yılı aşkın bir tarihi olan saray Sultan Kabus'un önemli misafirlerini ağırlıyor.