Filistinliler Gazze'deki "Eğitim Soykırımı"na Rağmen Okumaya Devam Ediyor

Filistinliler, Gazze'deki yıkıcı saldırılara rağmen eğitimlerinden vazgeçmiyor. Yerinden edilen çocuklar için kurulan eğitim çadırı, umut ve direnişin simgesi haline geldi.
Anadolu Ajansı
Filistinliler Gazze'deki "Eğitim Soykırımı"na Rağmen Okumaya Devam Ediyor
1 Mayıs 2024

İsrail'in Gazze'de 7 Ekim'den bu yana devam eden saldırıları nedeniyle duran eğitim, Filistinlilerin çalışmalarıyla yeniden canlandırılmaya çalışılıyor.

İsrail Gazze'de 7 aydır çok boyutlu bir soykırım işliyor. Bunun bir boyutunu ise "eğitim soykırımı" oluşturuyor. Hükümetin en son verilerine göre, 103 okul ve üniversitenin yerle bir edildiği, 309 okul ve üniversitenin ise kısmen zarar gördüğü Gazze'de Filistinliler okuma ve eğitim hakkından vazgeçmiyor.

Gazze'nin orta kesimindeki Deyr el-Belah'ta bu kapsamda umut vadeden bir proje hayata geçirildi. Binlerce yerinden edilmiş kişinin barındığı çadırların arasına "Oku" adıyla bir eğitim çadırı kuruldu.

Ruvvad el-Emel (Umudun Öncüleri) Eğitim ve Öğretim Merkezi öncülüğünde ve öğretmenlerin iş birliğiyle kurulan çadır, 7 aydır okula gidemeyen öğrencilerin yüzünü güldürdü.

Gazze

Eğitim çadırına ilgi çok büyük

Gazze'de 2018'de kurulan Ruvvad el-Emel Eğitim ve Öğretim Merkezi'nin sahibi olan eğitimci Şakir Durra, Gazze'de yerinden edilen çocukları eğitmek amacıyla bu projeyi hayata geçirdiklerini ve Gazze'deki tüm eğitim kurumlarının desteğini istediklerini söyledi.

Bulundukları barınma merkezinde yaklaşık 1000 öğrenci olduğunu söyleyen Durra, barınma merkezindeki çocukların hepsine eğitim verebilmek için çadırdaki eğitimi sabah 08.00 akşam 17.00-18.00 olacak şekilde düzenlemek istediklerini ifade etti.

Çadırın içinde birkaç sınıf ve çok sayıda öğrenci olduğunu söyleyen Durra, "Çocuklar ve aileleri sabahtan beri kaydolmak için bekliyor. Büyük bir ilgi var. Bu fikrin ve projenin desteklenmesini istiyoruz. Bombardımana, Gazze'deki yıkıma ve zor şartlara rağmen hayatımızı sürdürmek ve çocuklarımızı Gazze'de eğitmek için çalışacağız" dedi.

İmkânsız diye bir şey yok

Eğitim alanında birçok projeye imza atan ve 2021 yılında Küresel Öğretmen Ödülü'nü kazanan kimya öğretmeni Nuha Hillis de mümkün olduğunca çok öğrenciye ulaşabilmek için bu projeye destek verdiğini söyledi.

"İmkânsız diye bir şey yoktur" sloganıyla yola çıktıklarını kaydeden Hillis, şöyle devam etti:

 Filistinli öğrencilerin eğitimsiz kalmasını istemiyoruz. Bu girişimin en güzel tarafı Gazze'nin her yerinden öğrenciye kucak açıyor olması. Girişimin başarılı olması öğrencilerin gösterdiği ilgiden belli. Öğrenciler sabah 05.00'te beklemeye başlıyor, hazırlanıyor"

Gazze

Filistin halkı her daim olduğu gibi eğitimli ve kültürlü kalacak

Arapça öğretmeni Asil Mahmud ise öğrenciler yaklaşık 7 aydır ders görmediği için çok büyük açık oluştuğuna dikkati çekti.

Mahmud, çadırda, hava sıcaklığının yüksek olduğu ve imkanların kısıtlı olduğu bir ortamda ders vermenin zor olduğunu ancak halihazırda öğrencilere verebileceklerinin bununla sınırlı olduğunu dile getirdi.

Savaşın bitmesi ve öğrencilerin yeniden okul sıralarına dönmesi temennisinde bulunan Mahmud, "Filistin halkı olarak her daim olduğu gibi kültürlü ve eğitimli kalacağız" diye konuştu.

Çadırda da olsa okumak güzel

Çadırda eğitim alan öğrencilerden Yasemin, saldırılara ve içinde bulundukları zor şartlara rağmen eğitim almaya geldiklerini dile getirdi.

Çocuk doktoru olmak istediğini anlatan Yasemin, "Burada kaybettiğimiz eğitim yılını telafi etmeye çalışıyoruz. Okumaya devam edeceğiz. Bu çadırı açmalarından çok memnun olduk. İngilizce ve diğer dersleri tekrar ettik. Gelip bize eğitim verdikleri için çok mutluyum. Çadırda da olsa eğitim almaktan mutluyuz ve devam etmeye kararlıyız" diyerek okuma azmini ortaya koydu.

Popüler Haberler
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde Ordu, Darbe Teşebbüsünü Engelledi

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde, ordu, sabah saatlerinde başlayan bir darbe girişiminin güvenlik güçleri tarafından bastırıldığını duyurdu.

Myanmar'daki Çatışmalar, Arakanlı Müslümanları Tekrar Yerlerinden Ediyor

Myanmar'da yerinden edilen ve Bangladeş sınırındaki Buthidaung kentine sığınan binlerce Arakanlı Müslüman (Rohingya), ordu ile etnik silahlı gruplar arasında artan çatışmalardan dolayı kenti terk etmek zorunda kalıyor.

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Konvoyunda Bulunan Bir Helikopter Kaza Yaptı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin konvoyundaki helikopterlerden birinin kaza yaptığı bildirildi.

Kuveyt'in Turistik Cazibe Merkezi Üçüz Kuleler

Seyir küreleriyle süslenmiş benzersiz tasarıma sahip üçüz kuleler günümüzde Kuveyt'in simgeleri arasında yer alıyor.

Umman'ın Tarihine Tanıklık El Alem Sarayı'nın 200 Yıllık Hikayesi

Umman'ın başkenti Muskat'taki El Alem Sarayı, ülkenin tarihine şahitlik eden, kentin en önemli sembollerinden sayılıyor ve 200 yılı aşkın bir tarihi olan saray Sultan Kabus'un önemli misafirlerini ağırlıyor.