Umman'ın Tarihine Tanıklık El Alem Sarayı'nın 200 Yıllık Hikayesi

Umman'ın başkenti Muskat'taki El Alem Sarayı, ülkenin tarihine şahitlik eden, kentin en önemli sembollerinden sayılıyor ve 200 yılı aşkın bir tarihi olan saray Sultan Kabus'un önemli misafirlerini ağırlıyor.
Anadolu Ajansı
Umman'ın Tarihine Tanıklık El Alem Sarayı'nın 200 Yıllık Hikayesi
19 Mayıs 2024

Umman'ın başkenti Muskat'taki El Alem Sarayı, İmamlıktan Sultanlığa geçen Umman'ın son 200 yıllık tarihine şahitlik ediyor. 

El Alem Sarayı

Umman Sultanı, Kabus bin Said el Said'in önemli konuklarını ve devlet adamlarını ağırladığı bu muhteşem saray, altın işlemeleri ve mavi temalı girişiyle turistlerin en gözde uğrak yeri konumunda. 

İmam, Sultan bin Ahmed tarafından 200 yıl önce yaptırılan bu ihtişamlı saray 1972 yılındaki düzenlemeyle Saltanatın en gözde sarayı olmuş. 

Sultan Kabus tarafından kullanılan kentteki çok sayıdaki saraydan biri olan El Alem Sarayı, sadece yabancı devlet başkanlarının ziyaretinde kapılarını açıyor. Sultan Kabus'un çalışma ofislerinin de bulunduğu sarayda, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Hollanda Kraliçesi Beatriks karşılanan önemli devlet başkanları arasında yer alıyor. 

Sarayın içine girilmesi yasak ancak yerli ve yabancı turistlerin saray kapısının yakınlarına kadar gelerek fotoğraf çekilmesine izin veriliyor. 

Popüler Haberler
Gantz’ın İstifası Sonrası Netanyahu Savaş Kabinesini Feshetti

Netanyahu, Gantz'ın istifası sonrası savaş kabinesini feshederek, kritik konularda sınırlı bir grupla danışmaya devam edeceğini belirtti.

Afrikalı Çocuklar Türkiye'den Gelen Kurban Etleriyle Sevindi

Afrika ülkelerinde, ayaklarında ayakkabı, üzerlerinde kıyafet, kimi zaman da yiyecek ekmekleri dahi olmayan çocukların yüzü, Türkiye Diyanet Vakfının vekaletle kurban organizasyonu sayesinde güldü.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris Ukrayna'ya 1,5 Milyar Dolarlık Ek Yardım Sağlayacağız

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, İsviçre'de düzenlenen Ukrayna Barış Zirvesi'nde, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'e 1,5 milyar dolar ek yardım yapılacağı sözünü verdi.

Karadeniz Keşfi Türkiye'nin Doğal Gaz Üretimini Yüzde 113 Artırdı

Türkiye'nin Karadeniz'de keşfettiği doğal gazı Eylül 2023'ten itibaren üreterek sisteme vermesi, doğal gaz üretimini geçen yıl 2022’ye göre yüzde 113 artırarak 807,3 milyon metreküpe çıkardı. EPDK raporuna göre, bu artışın büyük kısmı…

İdlib'de Esed Rejiminin Yerinden Ettiği Siviller Bayramı Yoksulluk İçinde Karşılıyor

Suriye'nin İdlib ilinde Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin saldırıları nedeniyle yerlerinden edilen on binlerce sivil, sığındıkları kamplarda Kurban Bayramı'nı evlerinden uzak, yoksulluk ve hayat pahalığının gölgesinde karşılamaya…