Kuveyt'in Turistik Cazibe Merkezi: Üçüz Kuleler

Seyir küreleriyle süslenmiş benzersiz tasarıma sahip üçüz kuleler günümüzde Kuveyt'in simgeleri arasında yer alıyor.
Anadolu Ajansı
Kuveyt'in Turistik Cazibe Merkezi Üçüz Kuleler
19 Mayıs 2024

Başkent Kuveyt'te yüksek binalar ve gösterişli gökdelenlerin yanı sıra farklı mimarisi ve Basra Körfezi'ne bakan eşsiz konumuyla üçüz kuleler ülkedeki en önemli turistik mekanlardan biri olarak öne çıkıyor. 

Resmi açılışı 1979'da yapılan üçüz kulelerden en büyüğü 187, ortancası 147, en küçüğü ise 113 metre yüksekliğinde. 

İnşası yaklaşık 5 yıl süren ve Kuveyt'in en yüksek ikinci yapısı olma özelliği taşıyan kuleler, her gün çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayarak ülkeye büyük ekonomik değer katıyor. 

Üçüz Kuleler

Su deposundan turistik cazibe merkezine 

Başlangıçta su deposu olacak şekilde inşa edilen kuleler, zamanla fotoğraf tutkunlarının, şehri kuş bakışı seyretmek ve restoranlarda lezzetli yemekler yemek isteyenlerin uğrak yeri haline geldi. 

Ana kulede, iki tane küre bulunuyor ve bunlardan üstte olanı 30 dakikada bir kendi etrafında 360 derece dönüş yapıyor. Asansörlerle ulaşılan bu seyir küresinden şehrin panoramik görüntüsüne ulaşmak mümkün oluyor. 

Irak'ın Kuveyt'i işgal ettiği 1990-1991 yıllarında yaşanan Körfez Savaşı'nda büyük zarar görmesine rağmen kuleler, modern dokunuşlarla bugünkü haline kavuşturuldu. Bugün üçüz kuleler, ulusal ve uluslararası günlerde çeşitli renklerle aydınlatılıyor ya da ülkelerin bayrakları kulelere yansıtılıyor. 

Kültürel miras 

Ulusal günlerde Kuveyt bayrağı ve ülkenin tarihi eserleri ile yöneticilerinin resimlerinin yansıtıldığı üçüz kuleler Kuveytliler için ulusal bilinci temsil ediyor. 

Kulelerin mimarisi ise Kuveyt'in kültürel unsurlarından olan buhurdan, gülabdan ve sürmedanların şeklinden ilham alıyor. 

Kuveyt yönetimi de kulelerin, taşıdığı ulusal değerin yanı sıra dünya çapında bir yapı olarak öne çıkması için çalışıyor. Bu bağlamda, üçüz kulelerin Dünya Mirası Geçici Listesine alınması için büyük çaba sarf ediliyor.  

Üçüz Kuleler

İslam mimarisi ödülü 

Kuveyt'in üçüz kuleleri, modern teknoloji, estetik değerler ve fonksiyonelliği İslam sanatıyla tek bir yapıda harmanlayan eşsiz tasarımı sayesinde 1980'de, İslam kültürünü başarıyla yorumlayan çağdaş tasarımlara verilen Ağa Han Mimarlık Ödülü'ne layık görüldü. 

Turistik, kültürel ve modern bir yapı olarak önem taşıyan üçüz kuleler, Elektrik ve Su Bakanlıklarının denetiminde periyodik olarak bakıma tabi tutuluyor. 

Popüler Haberler
Amin Maalouf Fransa’nın En Yüksek Nişanıyla Onurlandırılan Lübnanlı Yazar 

Lübnanlı-Fransız gazeteci ve romancı Amin Maalouf, Frankofon kültür tarihinin ve Arap dünyasının kültür alanının en önde gelen yazarlarından biri. Eserleri ise Türkçe ve birçok dile çevrildi. 

Gantz’ın İstifası Sonrası Netanyahu Savaş Kabinesini Feshetti

Netanyahu, Gantz'ın istifası sonrası savaş kabinesini feshederek, kritik konularda sınırlı bir grupla danışmaya devam edeceğini belirtti.

Afrikalı Çocuklar Türkiye'den Gelen Kurban Etleriyle Sevindi

Afrika ülkelerinde, ayaklarında ayakkabı, üzerlerinde kıyafet, kimi zaman da yiyecek ekmekleri dahi olmayan çocukların yüzü, Türkiye Diyanet Vakfının vekaletle kurban organizasyonu sayesinde güldü.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris Ukrayna'ya 1,5 Milyar Dolarlık Ek Yardım Sağlayacağız

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, İsviçre'de düzenlenen Ukrayna Barış Zirvesi'nde, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'e 1,5 milyar dolar ek yardım yapılacağı sözünü verdi.

Karadeniz Keşfi Türkiye'nin Doğal Gaz Üretimini Yüzde 113 Artırdı

Türkiye'nin Karadeniz'de keşfettiği doğal gazı Eylül 2023'ten itibaren üreterek sisteme vermesi, doğal gaz üretimini geçen yıl 2022’ye göre yüzde 113 artırarak 807,3 milyon metreküpe çıkardı. EPDK raporuna göre, bu artışın büyük kısmı…