Türkiye ve Azerbaycan Arasındaki Savunma Sanayii İş Birliği Güçleniyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türk savunma sanayisi şirketlerinin üst düzey yöneticileriyle bir araya geldi. Toplantıda, Türk ve Azerbaycan savunma sanayii şirketleri arasındaki iş birliği ve ortak projeler ele alındı.
Anadolu Ajansı
Türkiye ve Azerbaycan Arasındaki Savunma Sanayii İş Birliği Güçleniyor.png
2 Nisan 2024

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün ve beraberindeki Türk savunma sanayisi şirketlerinin yöneticilerini kabul etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre kabulde konuşan Aliyev, Türk savunma sanayi ürünlerinin kalitesi ve verimliliği nedeniyle dünya çapında elde ettiği ünden memnuniyet duyduğunu belirtti.

Aliyev, Azerbaycan'da da savunma sanayinin geliştirilmesi konusunda ciddi adımlar atıldığını söyledi.

Mutabakat zabtı imzalandı

Görgün ise ziyareti kapsamında Türk savunma sanayisi şirketleri ile Azerbaycan şirketleri arasında çeşitli yönlerde ortak faaliyetlere ilişkin mutabakat zaptı imzalandığını kaydetti.

Görgün'e, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, ASFAT Genel Müdürü Behçet Karataş, MKE Genel Müdürü İlhami Keleş, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, REPKON Grup Başkanı İbrahim Külekçi ile ASSAN Yönetim Kurulu Başkanı Emin Öner de eşlik etti. 

Başkan Görgün, Azerbaycan temaslarını değerlendirdi

Görgün, Azerbaycan'ın savunma kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve yerel üretimin desteklenmesi konusundaki motivasyon ve hedeflerine Türk savunma sanayi şirketleri olarak katkı sağlamaya çalıştıklarını belirterek, "Birlikte geliştirilecek projelerin, üretim tesislerinin, teknoloji transferinin yapılması gibi farklı konularda da çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Görgün, iki günlük Azerbaycan temaslarında çok verimli toplantılar yaptıklarını belirtti.

Yeni projeler paylaşıldı

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildiklerini bildiren Görgün, kendisiyle, geliştirmekte oldukları yeni projeleri paylaştıklarını söyledi.

Görgün, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve Savunma Sanayii Bakanı Vugar Mustafayev ile de ayrı ayrı toplantılar gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Azerbaycan'daki ilgili şirketleri de ziyaret ettiklerini söyleyen Görgün, "Azerbaycan'ın savunma kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve yerel üretimin desteklenmesi konusundaki motivasyon ve hedeflerine biz de Türkiye'deki savunma sanayi şirketleri olarak katkı sağlamaya çalışıyoruz. Birlikte geliştirilecek projelerin, üretim tesislerinin, teknoloji transferinin yapılması gibi farklı konularda da çalışmalarımız devam ediyor" bilgisini paylaştı.

Görgün, Türk savunma sanayisinin son 20 yılda kaydettiği gelişmelerden bahsederek, şöyle devam etti:

"Teknolojik ilerlemeler, bir taraftan ihtiyaçlarımızı karşılayıp dışa bağımlılığımızı azaltırken diğer taraftan yüksek teknoloji ürünlerimizi rekabetçi bir şekilde ihraç ediyoruz. Her geçen yıl üzerine yüzde 20'lik bir artışla ihracatımızı artırarak devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre ihracatımız yüzde 27 artışta 5,5 milyar dolara ulaştı. 2023'te imzaladığımız sözleşmeler ise 10,5 milyar doları buldu. Geçtiğimiz yıl 185 ülkeye 230 farklı ürün ihraç ettik. Yapacak daha çok işimiz var. Hem ihtiyacımızı karşılamaya hem de ülkemizin ihracatında katkı sunmaya devam edeceğiz."

Popüler Haberler
15MANS_WEB_-_İran-_İsrail_İlişkilerinde_Kontrollü_Gerilim_Sistem_Hatası_Verdi_Mustafa_Öztop (1).jpg

İran ve İsrail arasındaki "kontrollü gerilim" Kasım Süleymani suikasti ile yeni bir döneme girdi. İran'ın stratejik sabrı ve bölgedeki inandırıcılık kaybı yeni zorlukları beraberinde getirdi. Bu gerilimin somut gerçeklerle yüzleşme…

British Museum: İnsanlık Tarihi Burada Saklı 

1753 yılında Londra'da kurulan ve dünyaca meşhur bir müze olan British Museum, geniş koleksiyonuyla dünya tarihine ışık tutuyor. Antik Mısır, Yunan ve Roma dönemlerine ait birçok eseri bünyesinde barındıran müze, aynı zamanda Orta Doğu, Asya, Afrika…

İsrail Saldırganlığı Karşısında “Füze Diplomasisinin” Kısa Tarihi 

İsrail'in geçmişten bugüne uzanan diplomasi taktikleri ve İran ile Hamas arasındaki gerginlik, bölgedeki dengeleri ve uluslararası ilişkileri şekillendiriyor.

İran’ın Caydırıcılık Politikasını Yeniden Tesis Etme Çabası

İran, 1979 İslam Devrimi’nden bu yana uzun bir aranın ardından insansız hava araçları ve balistik füzelerle İsrail’e yönelik ilk doğrudan saldırısını gerçekleştirdi.

7 Ekim'den 13 Nisan'a: İsrail-İran Kapsamlı Mücadelesi

İran, İsrail'e büyük çaplı bir insansız hava aracı, seyir füzesi ve balistik füze saldırısı gerçekleştirdi. İsrail, hava savunma sistemleriyle bu saldırılara karşılık verdi. Bu çatışma, Orta Doğu'daki gerginliği daha da artırarak uluslararası…