Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, CIA Direktörü Burns ile Görüştü

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns ile "Gazze'de ateşkesin sağlanması" konusunu görüştü.
AA
Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, CIA Direktörü Burns ile Görüştü
9 Temmuz 2024

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Sisi ile ülkeyi ziyaret eden Burns, başkent Kahire'de bir araya geldi. İkili, Gazze'de ateşkesin sağlanması için sarf edilen ortak çabaları ele aldı.

Görüşmede, "İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik askeri saldırılarının devam etmesine karşı olduklarını" vurgulayan Sisi, "bölgedeki çatışmanın genişlemesini önlemek için ciddi ve etkili adımlar atmak gerektiğine ve "Filistin meselesinin adil ve kapsamlı bir şekilde çözülmesi çerçevesinde iki devletli çözümün uygulanmasının önemine" dikkati çekti.

Burns'un da Mısır'ın Gazze Şeridi'nde ateşkes sağlanması ve insani yardımların gönderilmesi için sarf ettiği çabaları takdir ettiğini ifade ettiği aktarıldı.

Gazze'de ateşkes için müzakerelerin yeni turu öncesinde CIA Direktörü William Burns liderliğinde bir heyetin Mısır'a geldiği bildirilmişti.

Esir takası ve ateşkes konuları masaya yatırıldı

Esir takası konusunda anlaşmaya varılması, ateşkesin sağlanması için Tel Aviv ile Hamas arasında gelecek günlerde Mısır ve Katar'ın arabuluculuğunda dolaylı müzakerelerin tekrar yapılması bekleniyor.

İsrail İç İstihbarat Teşkilatı Şin-Bet'in (Şabak) Direktörü Ronen Bar liderliğindeki İsrailli müzakere heyeti, esir takası müzakereleri ve Refah Sınır Kapısı'nın idaresi hakkındaki görüşmelere katılmak üzere önceki gün Mısır'a gitmişti.

Hamas ise İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırılarını durdurmak için anlaşmaya varmak adına olumlu ve esnek bir tutum sergilediklerini, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ise müzakerelerin önündeki engelleri artırdığını belirtmişti.

Popüler Haberler
Trump'a Karşı Başkanlık Yarışına Hazırlanan Kamala Harris Kimdir

ABD Başkanı Joe Biden'ın başkanlık yarışından çekilmesiyle, dikkatler ilk Afro-Amerikan kadın Başkan Yardımcısı Kamala Harris'e çevrildi. Peki ya Kamala Harris Kimdir? 

24HC WEB - Mısırlı siyaset bilimci ve akademisyen Ammar Ali Hassan ـ röportaj

Siyaset Sosyolojisi Profesörü Ammar Ali Hasan, Fokus+'a verdiği röportajda Arap Birliği'nin Filistin davasındaki yetersizliğini, Mısır ve Arap ülkelerindeki siyasi baskının getirdiği sıkıntıları ve Batı'nın Ortadoğu politikalarına karşı…

Büyük İskender’in Ani Ölümü

Araştırmacı Ali Yekta Bey, Büyük İskender’in hayatı, fetihleri ve ölümüne dair detaylar ile ölümünün ardındaki spekülasyonları Fokus+ için inceledi.

Hizbullah-İsrail Gerilimi

Gazeteci Taha Emin, Lübnan'daki Hizbullah ile İsrail arasındaki gerilimi ve askeri çatışmaları Fokus+ için inceledi.

Türkiye'den Suudi Arabistan’a CEO İhracatı

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki normalleşme süreci ekonomi alanında önemli ortaklıklarla sonuçlanıyor. Suudi Arabistan'da birçok şirket, CEO görevini Türk iş insanlarına emanet etti.