Gazze Mısır’a Mı Aitti?

Fokus+
Gazze Mısır’a Mı Aitti
2 Temmuz 2024

Bazıları Gazze’nin Mısır topraklarının bir parçası olduğunu, daha sonra İsrail tarafından işgal edildiğini düşünüyor. Ancak bu doğru değil, Gazze, Filistin sınırları içinde yer alan topraklardandı. 

Filistin, tarih boyunca farklı yönetimlere tabi oldu. Osmanlı Devleti yönetimindeyken, Filistin Eyaleti içerisindeydi. 1. Dünya Savaşı’ndan sonraysa Britanya mandasına geçti. 1947 yılına kadar, Britanya’nın kontrolü devam etti. Sonrasında Birleşmiş Milletlerin çıkardığı Arap- Yahudi taksim planı kapsamında, Arapların yönetimindeki topraklardan biri haline geldi.1948’deki Nekbe’den sonraysa, Mısır’ın idaresine girdi. 

Ancak, 1967'de, Altı Gün Savaşı olarak bilinen çatışmanın ardından, Suriye, Mısır ve Filistin topraklarının büyük bir kısmı İsrail tarafından işgal edildi ve bu nedenle Gazze’deki Mısır idaresi sona erdi. 

Günümüzde Gazze'yi oluşturan iller hangileridir?


Günümüzde Gazze, sadece 5 ili içine alan bir bölgedir. Bu iller sırasıyla bölgenin başkenti olan Gazze şehri başta olmak üzere, Kuzey Gazze, Han Yunus, Refah ve Deyr Belah illeridir. 

Gazze’nin Mısır’la sınırı bulunmaktadır. Gazze şehri, batıda Akdeniz’den doğuda Kerem Ebu Salim Sınır kapısına kadar uzanan Philadelphia ekseninde, Mısır, İsrail ve Gazze Şeridi’nin kesiştiği yerdedir. Eksenin uzunluğu 14 kilometredir ve Gazze’nin Mısır’a açılan Refah Sınır Kapısı buradadır.

Popüler Haberler
Prof. Dr. Şener Aktürk Batı Avrupa’daki Tüm Müslümanlar ve Neredeyse Tüm Yahudiler Sürgün, Zorla Din Değiştirme ve Katliamlar Yoluyla Ortadan Kaldırıldı

Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener Aktürk, Ortaçağ'da Batı Avrupa'da yaşayan Müslüman ve Yahudi azınlıkların uğradığı etno-dini temizliği değerlendirdi.

Savaş Suçlusu Netanyahu ABD Kongresi'nde Daha kötü ne olabilir

Marmara Üniversitesi Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhan Afacan, Netanyahu’nun ABD ziyaretini ve Kongre'de yapacağı konuşmayı inceledi.

Çin’in Küresel Diplomatik Girişimleri Fırsatlar, Avantajlar, Zorluklar

Çin’in son dönemde artan arabuluculuk faaliyetleri ve küresel diplomatik girişimlerindeki avantaj ve zorlukları, uluslararası ekonomi-politik çerçevedeki risk ve fırsatları Mehmet Akif Koç, Fokus+ için inceledi.

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi İnan Türkiye ve Irak Arasındaki Diyalog Kanalları Güçleniyor

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Anıl Bora İnan, Türkiye'nin Irak ile diyalog kanallarını güçlendirdiğini ve Irak'ın kalkınma ve istikrar çabalarını desteklediğini belirtti. İnan, Türkiye ve Irak'ın işbirliği alanlarında diyaloğu…

Azerbaycan, AB'nin Ermenistan'a 10 Milyon Avroluk Askeri Yardımına Karşı Çıktı

Azerbaycan, AB'nin Ermenistan'a yönelik 10 milyon avroluk askeri yardım paketini "hatalı ve tehlikeli" olarak nitelendirerek, bu tür adımların bölgede gerginliği arttıracağını belirtti. AB'nin askeri yığınak politikasına son…