Dünyanın En Eski Para Birimi Nedir?

Fokus+
Dünyanın En Eski Para Birimi Nedir
28 Haziran 2024

Dünyadaki en eski para birimi, M.Ö. 7. yüzyılda Batı Anadolu'da hüküm süren Lidya Krallığı'na kadar gitmektedir. 

Lidyalıların hakimiyeti Ege Denizi’nde günümüzde Gediz Nehri olarak adlandırılan Hermos Nehri’ne kadar uzanıyordu.  

Lidya sikkeleri 

Lidyalılar, altın ve gümüşten yapılmış Lidya sikkeleri bastılar. Para üretme sürecini ise Irak medeniyetinden, özellikle Asurlulardan öğrendiler. 

Ticari işlemlerde kullanım geçerliliğinin ve resmiliğinin garantisi olarak Lidya kralının veya Lidya devletinin sembollerini taşıyan, ağırlığı ve şekli birbirinin aynı olan paralar basmayı başardılar.   

Öte yandan, Lidya Krallığı'nın egemenliğinin son dönemlerinde Kral Kroisos, eski Lidya para birimini, altın ya da gümüş olmak üzere saf metalden basılan yeni bir para birimi ile değiştirdi.

O dönemde para uzmanları, madeni paranın içindeki altın yüzdesini ve sahte olup olmadığını belirlemek için madeni parayı siyah taşlara sürtüyorlardı. 

Diğer antik paralar 

İyonya hemiobolü, M.Ö. 550-600 yıllarına dayanan, dünyanın en eski gümüş para birimlerindendir ve Lidya dinarından sonra ikinci sıradadır. 

Antik Çin’in M.Ö. 500-600 dönemine uzanan Ying Yuan madeni parası ise, üçüncü sırada yer alıyor ve saf altından yapılan ilk madeni para olarak kabul ediliyor. 

M.Ö. 6. yüzyılda Hindistan'da kullanılan gümüş Karshapana sikkesi ile Antik Yunanlılar tarafından kullanılan deniz kaplumbağası damgalı Aegina Adası antik sikkeleri de dünyanın en eski antik paraları olma özelliğini taşımaktadır.  

Müslümanların kullandığı en eski para birimi 

Emevi Halifesi Abdülmelik bin Mervan 695 yılında Emevi devleti için Emevi dinarı adı verilen ve saf altından yapılan özel bir para birimi olan dinarın basılmasını emretmeden önce, Müslümanlar başta Bizans paraları olmak üzere çeşitli para birimleri kullanıyorlardı. 

Kuveyt, Ürdün, Irak ve Bahreyn gibi Arap ülkeleri ise bugün hala dinarı kullanıyor. 

Dünyanın en eski kağıt parası 

Guinness Dünya Rekorları Kitabı'na göre, dünyada şu anda var olan en eski kağıt paranın varlığı, Çin'de bulunan ve MS 14. yüzyılda hüküm süren İmparator Hongwu dönemine kadar uzanır.  Bu paraya ise "Hazine Kağıdı" adı verilmektedir. 

Popüler Haberler
Prof. Dr. Şener Aktürk Batı Avrupa’daki Tüm Müslümanlar ve Neredeyse Tüm Yahudiler Sürgün, Zorla Din Değiştirme ve Katliamlar Yoluyla Ortadan Kaldırıldı

Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener Aktürk, Ortaçağ'da Batı Avrupa'da yaşayan Müslüman ve Yahudi azınlıkların uğradığı etno-dini temizliği değerlendirdi.

Savaş Suçlusu Netanyahu ABD Kongresi'nde Daha kötü ne olabilir

Marmara Üniversitesi Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhan Afacan, Netanyahu’nun ABD ziyaretini ve Kongre'de yapacağı konuşmayı inceledi.

Çin’in Küresel Diplomatik Girişimleri Fırsatlar, Avantajlar, Zorluklar

Çin’in son dönemde artan arabuluculuk faaliyetleri ve küresel diplomatik girişimlerindeki avantaj ve zorlukları, uluslararası ekonomi-politik çerçevedeki risk ve fırsatları Mehmet Akif Koç, Fokus+ için inceledi.

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi İnan Türkiye ve Irak Arasındaki Diyalog Kanalları Güçleniyor

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Anıl Bora İnan, Türkiye'nin Irak ile diyalog kanallarını güçlendirdiğini ve Irak'ın kalkınma ve istikrar çabalarını desteklediğini belirtti. İnan, Türkiye ve Irak'ın işbirliği alanlarında diyaloğu…

Azerbaycan, AB'nin Ermenistan'a 10 Milyon Avroluk Askeri Yardımına Karşı Çıktı

Azerbaycan, AB'nin Ermenistan'a yönelik 10 milyon avroluk askeri yardım paketini "hatalı ve tehlikeli" olarak nitelendirerek, bu tür adımların bölgede gerginliği arttıracağını belirtti. AB'nin askeri yığınak politikasına son…